Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Vláda uzamkla tři okresy

Vláda kvůli šíření koronaviru výrazně omezila volný pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, kde se nákaza v poslední době šíří nejrychleji. Kabinet o tom rozhodl na mimořádném zasedání.

Lidé, kteří ve třech uzavřených okresech bydlí, nemohou až na výjimky okres opouštět, ostatní do něj nemohou přijet. Obyvatelé těchto tří regionů musí na všech veřejných místech či ve veřejné dopravě povinně nosit respirátor typu FFP2 nebo přinejmenším chirurgickou roušku. Opatření byla vyhlášena »bleskově«, platí od čtvrteční půlnoci.

Zpřísnění omezení volného pohybu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vysvětlil tím, že v daných okresech je počet nakažených třikrát až čtyřikrát vyšší než ve zbytku země. Nemocnice mají plné kapacity a musejí pacienty převážet jinam.

Opatření má platit do konce nouzového stavu. Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová řekla, že uzavření tří okresů by mělo platit minimálně tři týdny, aby opatření zafungovalo a uvolnila se kapacita přetížených nemocnic v postižených oblastech. Pokud nouzový stav skončí v neděli 14. února, vláda většinu opatření převede pod zákon o ochraně veřejného zdraví.

Stínová ministryně KSČM Soňa Marková má pro rozhodnutí vlády pochopení a nepřekvapilo ji. »Dalo se to celkem předpokládat. Protože situace v těchto třech okresech je tíživá a přetíženost tamních nemocnic je alarmující,« řekla Haló novinám Marková. Je si vědoma, že každé omezení naštve toho, koho se týká. Vyzvala ale všechny obyvatele uzavřených okresů k odpovědnosti. »Je to velmi omezující a určitě to není jednoduchá situace, zvlášť když třeba na Trutnovsku, pokud vím, měly začít jarní prázdniny. To jistě není pro nikoho příjemné. Ale rozhodnutí vlády přesto vidím jako odůvodněné,« dodala Marková.

Stínová ministryně KSČM Soňa Marková.

Omezení pohybu nebude platit pro děti dojíždějící do škol a jejich doprovod. Výjimku mají také lidé, kteří dojíždějí do jiných regionů do práce nebo budou muset opustit domov kvůli zajištění bezpečnosti, péči o příbuzné a blízké, kvůli zajištění potřeb pro zvířata, kvůli neodkladným cestám do zdravotnického zařízení, na úřad, do kostela či na svatbu, řekl ministr. Vždy budou muset ale deklarovaný účel cesty doložit. Do okresů s omezeným volným pohybem nebudou moci podle Blatného přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí. Opatření se nebude vztahovat na tranzit. Například řidiči kamionů okresy mohou projet, ale nebudou v nich smět zastavit, pokud to není nezbytně nutné, například v případě poruchy vozidla.

Vláda rozhodla také o tom, že stát pošle do oblasti půl milionu jednorázových roušek. V případě potřeby může dodávky zopakovat. Jedná se také o tom, že školám a školkám v uzavřených okresech poskytne respirátory FFP2. Roušky stát do postižených krajů pošle ze zásob Správy státních hmotných rezerv. Budou určeny k tomu, aby je hejtmanství zdarma rozdala sociálně slabým občanům. Distribuci ochranných roušek do krajů zabezpečí hasiči.

Zaměstnavatelům v těchto okresech vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, co největší využití práce z domova a pravidelné antigenní testování. Na dodržování opatření má dohlížet na příjezdových silnicích policie. Pokud by síly nestačily, požádala by vláda o pomoc armádu, řekl Blatný.

Nasazeno bude 580 policistů na 80 stanovištích, doplnil ministra náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Okresy nebudou uzavřeny neprostupně, kontroly budou namátkové, dodal. Na spolupráci jsou prý policisté domluveni i s vojenskou policií. Pokud bude třeba, příští týden její pomoc využijí.

Podle Soni Markové není vláda v záviděníhodné situaci. Atmosféra ve společnosti se totiž oproti jaru velmi změnila a lze počítat s tím, že část veřejnosti se bude snažit opatření obcházet. »Je to začarovaný kruh. Situace se nezlepšuje a jedním z důvodů je, že lidé nedodržují opatření, protože mají pocit, že to nikam nevede. Tím pádem ale situaci jen ještě více zhoršují,« povšimla si Marková, která má však i pro nespokojenost lidí určité pochopení. »Protože vláda – a to si řekněme na rovinu – vyvolala značný chaos. Když navíc lidé vidí, že očkování, od kterého si tolik slibovali, běží pomalu, propadají pozvolna beznaději,« posteskla si stínová ministryně KSČM.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.