Reklama

Zemřel Zdeněk Hoření

Ve věku jednadevadesáti let zemřel v Praze po těžké nemoci, kterou zkomplikoval i COVID-19, bývalý šéfredaktor Rudého práva Zdeněk Hoření.

V předlistopadových letech byl jedním z těch novinářů, kteří bytostně věřili v socialismus. Po svém vstupu do žurnalistické profese se projevil jako jeden z nejodpovědnějších a nejpřesvědčivěji píšících novinářů. V Rudém právu, kde strávil většinu svého novinářského života, s výjimkou krátkého období, kdy zastával funkci zástupce šéfredaktora časopisu Tribuna, zastával řadu odpovědných funkcí, aby nakonec převzal vedení listu. Kromě toho byl poslancem České národní rady a Federálního shromáždění, předsedou Československého svazu novinářů a Svazu československo-sovětského přátelství. Byl také členem sekretariátu ÚV KSČ.

Zdeněk Hoření. FOTO - Haló noviny

Po listopadovém převratu spolupracoval s komunistickými Mosty, ostravskou Naší pravdou a poté s levicovými Haló novinami. Byl šéfredaktorem Slovanské vzájemnosti. Svému přesvědčení se nikdy nezpronevěřil.

»Se smutkem jsme přijali zprávu o ztrátě významného člověka a opravdu si přejeme, aby se v České republice zlepšila zdravotní situace, ať k těmto ztrátám pokud možno nedochází. Jeho rodině a blízkým přeji upřímnou soustrast,« kondoloval první místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek.

»Zdeňkovi Hořenímu, svému ručiteli při vstupu do strany už na gymnáziu, vděčím za bezpočet moudrých podnětů i po následující půlku století. Opouští nás do panteonu fučíkovských mistrů pera a ryzích charakterů, jimž dnešní mediální hvězdičky nesahají ani po kotníky,« uvedl publicista, historik a někdejší místopředseda ÚV KSČM Josef Skála»Zdeněk byl pro mne nejen kolega, šéf, ale i přítel, který nejen uměl psát, ale také chápat toho druhého. Setkával se často s lidmi. Jako novinář, i jako poslanec. Řešil mnohé z jejich problémů. Dokázal si získat důvěru spolupracovníků i těch, s nimiž hovoříval,« připojil Jaroslav Kojzar, předlistopadový zástupce šéfredaktora Rudého práva a redaktor Haló novin (jeho vzpomínku čtěte zde).

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 43 hlasů.

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


stanley58
2021-02-14 22:28
Upřímnou soustrast jeho rodině. Ale za většinovou část
nekomunistických občanů, tak bez té socialistické a komunistické
památky.
hajek.jiri51
2021-02-13 19:16
Čest jeho památce.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.