Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

ÚS se vyjádří k omezením maloobchodu

Ústavní soud (ÚS) 22. února oznámí, jak rozhodl o omezeních pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru. Návrh senátorů na zrušení části vládních opatření soud obdržel loni v listopadu.

Rozhodnutí padlo, ale v době vyhlášení nálezu už opatření v dané podobě platit nebudou, Sněmovna totiž ve čtvrtek neprodloužila nouzový stav. Nález se stanoviskem ústavních soudců přesto může mít význam pro schvalování dalších podobných opatření.

Termín vyhlášení zveřejnil soud na svém webu. Z informací je také patrné, že se změnil soudce zpravodaj, místo Jaroslava Fenyka nález připravoval Vojtěch Šimíček. Většinou to znamená, že původní soudce zpravodaj nenašel pro svůj názor podporu.

Senátoři žádali přednostní projednání, což zdůvodňovali závažností situace pro podnikatele i vysokým počtem podpisů pod návrhem. Když členové horní komory parlamentu chtějí u soudu zpochybnit nějaký právní předpis, stačí jim deset podpisů. Tentokrát jich shromáždili 63, což znamená více než tři čtvrtiny Senátu.

Členové horní komory žádali zrušit část vládního usnesení z 16. listopadu s omezeními pro maloobchodní prodej a části tří dalších usnesení, která prodlužovala platnost některých opatření do 12. prosince. Senátoři také očekávali, že soud o jejich návrhu rozhodne, i když daná opatření v mezičase pozbydou platnost či účinnost.

Zákazy jsou podle senátorů neurčité, přístup k podnikatelům podle kritéria prodávaného zboží je nerovný a diskriminační. Vláda prý nevysvětlila ani nedoložila, že právě ty provozovny, které nařídila uzavřít, jsou epidemickou hrozbou. Zatímco železářství či květinářství zůstávaly otevřené, nákup dětské obuvi nebo zimního oblečení nebyl ve specializovaných kamenných prodejnách možný.

(zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 14 hlasů.

(zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2021-02-14 11:32
Zavření i malých obchůdků je směšné . Občané už dævno
nedodržují nařízení , tak se ukazuje ,že vládnutí Babiše v období
krize je nedokonalé a nevymahatelné ,ukazuje na slabého premiéra ,
který ničí dokonce domluvenou spolupráci.
jmarek3
2021-02-14 11:32
Zavření i malých obchůdků je směšné . Občané už dævno
nedodržují nařízení , tak se ukazuje ,že vládnutí Babiše v období
krize je nedokonalé a nevymahatelné ,ukazuje na slabého premiéra ,
který ničí dokonce domluvenou spolupráci.
hajek.jiri51
2021-02-13 19:15
Ač si o senátu myslím své, má pravdu. Jaký je rozdíl mezi
supermárketem a běžným kameným obchodem, když dodržují ty samé
hygienické předpisy? A jsou často blíž.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.