Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Rusko je připraveno přerušit vztahy s EU

Moskva je připravena přerušit vztahy s Evropskou unií, pokud sedmadvacítka uvalí na Rusko sankce. Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru, jehož část je umístěna na webových stránkách ruské diplomacie.

Vztahy mezi Ruskem a EU zhoršilo dění kolem opozičního předáka Alexeje Navalného a některé unijní země se vměšují do vnitřních záležitostí RF, když volají po uvalení postihů na spolupracovníky ruského prezidenta kvůli uvěznění kritika Kremlu.

»Vycházíme z toho, že jsme připraveni,« odvětil Lavrov na dotaz moderátora, zda Rusko míří k přerušení vztahů s EU. »V případě, že znovu uvidíme uvalení sankcí v některých oblastech, což vytváří rizika pro naši ekonomiku, včetně těch nejcitlivějších sfér, tak ano. Nechceme se izolovat od světového života, ale musíme na to být připraveni. Pokud chcete mír, připravte se na válku,« prohlásil šéf ruské diplomacie.

Mluvčí ministerstva zahraničí Ruské federace ve čtvrtek novinářům řekla, že Rusko bude reagovat na případné zavedení sankcí přiměřeně.

Německou diplomacii Lavrovova slova znepokojila. Mluvčí německého zamini zároveň upozornila, že šéf diplomacie Heiko Maas sice sankce nevyloučil, ale zároveň zdůraznil důležitost dialogu s Ruskem.

Sergej Lavrov. FOTO - Wikimedia commons

Vytrhávání z kontextu

Mluvčí Kremlu zároveň kritizoval některé novináře, kteří podle něj vytrhli Lavrovovo prohlášení z kontextu. »Význam je ten, že to nechceme. Chceme rozvíjet vztahy s Evropskou unií. Ale jestli se EU vydá touto cestou (sankcí), tak potom ano, budeme připraveni,« uvedl Dmitrij Peskov. Rozhovor později okomentovalo i samotné ministerstvo zahraničí. »Jsme připraveni k přerušení vztahů, pokud k němu dojde z iniciativy EU,« citovala ruskou diplomacii agentura RIA Novosti.

Agentura Reuters ve čtvrtek s odvoláním na tři diplomatické zdroje uvedla, že EU v reakci na uvěznění Navalného zřejmě uvalí postihy na některé spolupracovníky prezidenta Vladimira Putina. Sankce, které mají zahrnovat zákaz cestování a zmrazení majetku v EU, by mohly být podle ČTK první v rámci nového sankčního systému schváleného v prosinci, jenž bloku umožňuje trestat (údajné) porušování lidských práv kdekoliv ve světě.

Německo a Francie nicméně prý zatím nechtějí podpořit tvrdší přístup, například některými zeměmi navrhované zastavení energetického projektu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře dopravovat plyn z Ruska do Německa.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 15 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.