Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

OSN pro sankce vůči pučistům z Barmy

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva vyzval k cíleným sankcím vůči osobám, které nesou odpovědnost za vojenský převrat v Barmě z minulého týdne. Sankce ale podle něj nesmí poškodit obyvatelstvo Barmy.

Úřad rovněž kritizoval zadržení 350 lidí v souvislosti s převratem a užití síly proti účastníkům protestů. Demonstrace v Barmě pokračovaly sedmým dnem, napsala agentura Reuters. »Další násilnosti proti barmskému lidu jen potvrdí nelegálnost převratu a vinu jeho vůdců,« řekla Nada Našífová, zástupkyně vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Našífová zároveň odsoudila juntu za »přísná nařízení, která potlačují svobodu shromažďování a projevu, a rostoucí přítomnost vojáků v ulicích«.

Ženevské jednání

Našífová se tak vyjádřila na mimořádném zasedání Rady OSN pro lidská práva, které bylo na žádost Británie a EU svoláno do Ženevy. Podle Našífové bylo v Barmě od převratu zadrženo již více než 350 politiků, státních úředníků, aktivistů, novinářů, mnichů, studentů a dalších osob a OSN jejich situaci bedlivě sleduje. »Někteří z nich čelí pochybným obviněním,« podotkla Našífová. Bude zajímavé sledovat, zda stejný orgán začne stejně poctivě a přísně hodnotit například i dlouholeté obdobné počínání tureckého diktátorského režimu vůči tamní opozici…

USA už vyhlásily sankce vůči generálovi Min Aun Hlainovi a dalším barmským armádním velitelům, kteří zorganizovali puč, jejich obchodním zájmům a rodinným příslušníkům. Americký chargé d'affaires při OSN v Ženevě Mark Casssayre vyzval ostatní členy rady, aby se připojili ke snaze USA pohnat k odpovědnosti strůjce puče a aby podpořili cílené sankce. Jde o první americkou aktivitu v rámci Rady OSN pro lidská práva, z níž USA vystoupily v roce 2018 za minulé administrativy Donalda Trumpa. Nová vláda před několika dny oznámila, že se USA do rady vrací jako pozorovatel.

Ostrá munice?

Vyšetřovatel OSN pro lidská práva Thomas Andrews v Ženevě prohlásil, že se množí zprávy a fotografické důkazy o tom, že barmské bezpečnostní síly použily v minulých dnech proti demonstrantům ostrou munici. Podle dřívějších zpráv leží v nemocnici jedna z demonstrantek v kritickém stavu poté, co ji kulka zasáhla do hlavy.

Demonstranti se s policií střetli v několika barmských městech. Agentura Reuters podle ČTK napsala, že se protestů zúčastnilo přes 100 000 lidí.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-02-13 21:14
A co sankce vůči pučistům z Kyjeva?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.