Kuba vyzvala novou americkou vládu prezidenta Joe Bidena, aby zvážila zrušení sankcí, které vůči tomuto karibskému ostrovu zavedl předchozí pravicový prezident Donald Trump v reakci na údajné akustické útoky na americké diplomaty v Havaně.
Činitelka kubánského ministerstva zahraničí ve čtvrtek uvedla, že i z nově odtajněné zprávy amerického ministerstva zahraničí k této kauze vyplývá, že o žádné útoky nešlo. Informovala o tom agentura AP. »Každým dnem se stále více potvrzuje, že žádné útoky na diplomaty v Havaně se nestaly,« řekla AP Johana Tablada z kubánského ministerstva zahraničí. Reagovala tak na ve středu zveřejněnou zprávu amerického ministerstva zahraničí k této kauze, odtajněnou na žádost americké nevládní organizace Archív národní bezpečnosti. Ta podle Havany ukazuje nedostatky v řešení incidentů hlášených americkými diplomaty a dokládá, že o žádné útoky ze strany Kuby nešlo.
Kauza údajných akustických útoků se v médiích objevila v roce 2017, kdy vyšlo najevo, že od konce roku 2016 si někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní stěžovali na zdravotní problémy po krátkém pobytu v Havaně. Více než 20 lidí si po pobytu v domech diplomatů a dvou hotelech stěžovalo na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Mnozí tvrdili, že slyšeli vysoké šumivé zvuky. Některá americká média začala okamžitě tendenčně spekulovat o akustických útocích kubánských tajných služeb či o otravě jedem či biologickou zbraní…
Návrat do temné minulosti
Také Trump akustické incidenty označil za velmi neobvyklý útok, za nějž je zodpovědná Kuba, a USA stáhly víc než polovinu diplomatického personálu z Havany. Posléze Trump vůči Kubě zavedl sankce a letos, jen několik dnů před koncem mandátu, jeho vláda účelově zařadila Kubu na seznam států podporujících terorismus. Zdůvodnila to mj. tím, že Kuba údajně ukrývá kolumbijské povstalce a udržuje vztahy s autoritářskou vládou Venezuely.
Trump ale už před kauzou akustických incidentů oznámil znovuzavedení sankcí vůči Kubě, které zrušil jeho předchůdce Barack Obama. Ten v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy USA s Kubou a zrušil část restrikcí. Hospodářské embargo zavedené Spojenými státy vůči Kubě v 60. letech minulého století tak trvá dodnes, ač Valné shromáždění OSN každoročně téměř jednomyslně vyzývá k jeho ukončení.
Nezbední cvrčci
Příčinu zdravotních problémů amerických a kanadských diplomatů se dosud nepodařilo vysvětlit, lékaři ale vyloučili, že by šlo o otravu či virus. Západní média informovala o několika vědeckých studiích, které vykládaly příčinu různě. A dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu z analýzy nahrávky pořízené diplomaty na Kubě usoudili, že za záhadnými zvuky mohli být cvrčci…
(rj)
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 6.7, celkem 20 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.
neodpouští, tak že cílem případného "uvolnění" nebude
nic jiného, než je jinými cestičkami dostrkat k podobnému stavu, jako
byl před Fidelem, jen na úrovni současné doby.
jejich krvavýho diktátora Batistu a převézt krvelačný monstra CIA a
skoncovat s amíckym projektem Kuby jako levnýho otročiště a
nevýnosnějšího bordelu amíckejch mafiánů a papalášů