Reklama
Joe Biden. FOTO - Wikimedia commons

Půjde Biden vůči Kubě cestou Obamy?

Kuba vyzvala novou americkou vládu prezidenta Joe Bidena, aby zvážila zrušení sankcí, které vůči tomuto karibskému ostrovu zavedl předchozí pravicový prezident Donald Trump v reakci na údajné akustické útoky na americké diplomaty v Havaně.

Činitelka kubánského ministerstva zahraničí ve čtvrtek uvedla, že i z nově odtajněné zprávy amerického ministerstva zahraničí k této kauze vyplývá, že o žádné útoky nešlo. Informovala o tom agentura AP. »Každým dnem se stále více potvrzuje, že žádné útoky na diplomaty v Havaně se nestaly,« řekla AP Johana Tablada z kubánského ministerstva zahraničí. Reagovala tak na ve středu zveřejněnou zprávu amerického ministerstva zahraničí k této kauze, odtajněnou na žádost americké nevládní organizace Archív národní bezpečnosti. Ta podle Havany ukazuje nedostatky v řešení incidentů hlášených americkými diplomaty a dokládá, že o žádné útoky ze strany Kuby nešlo.

Kauza údajných akustických útoků se v médiích objevila v roce 2017, kdy vyšlo najevo, že od konce roku 2016 si někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní stěžovali na zdravotní problémy po krátkém pobytu v Havaně. Více než 20 lidí si po pobytu v domech diplomatů a dvou hotelech stěžovalo na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Mnozí tvrdili, že slyšeli vysoké šumivé zvuky. Některá americká média začala okamžitě tendenčně spekulovat o akustických útocích kubánských tajných služeb či o otravě jedem či biologickou zbraní…

Návrat do temné minulosti

Také Trump akustické incidenty označil za velmi neobvyklý útok, za nějž je zodpovědná Kuba, a USA stáhly víc než polovinu diplomatického personálu z Havany. Posléze Trump vůči Kubě zavedl sankce a letos, jen několik dnů před koncem mandátu, jeho vláda účelově zařadila Kubu na seznam států podporujících terorismus. Zdůvodnila to mj. tím, že Kuba údajně ukrývá kolumbijské povstalce a udržuje vztahy s autoritářskou vládou Venezuely.

Trump ale už před kauzou akustických incidentů oznámil znovuzavedení sankcí vůči Kubě, které zrušil jeho předchůdce Barack Obama. Ten v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy USA s Kubou a zrušil část restrikcí. Hospodářské embargo zavedené Spojenými státy vůči Kubě v 60. letech minulého století tak trvá dodnes, ač Valné shromáždění OSN každoročně téměř jednomyslně vyzývá k jeho ukončení.

Nezbední cvrčci

Příčinu zdravotních problémů amerických a kanadských diplomatů se dosud nepodařilo vysvětlit, lékaři ale vyloučili, že by šlo o otravu či virus. Západní média informovala o několika vědeckých studiích, které vykládaly příčinu různě. A dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu z analýzy nahrávky pořízené diplomaty na Kubě usoudili, že za záhadnými zvuky mohli být cvrčci…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 20 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-02-13 19:50
A udělal jim to přímo pod nosem. USA mají buldočí paměť a
neodpouští, tak že cílem případného "uvolnění" nebude
nic jiného, než je jinými cestičkami dostrkat k podobnému stavu, jako
byl před Fidelem, jen na úrovni současné doby.
tonytonda1
2021-02-13 10:52
stejně je fakt dobrý, jak Castro s Kubáncem dokázali Amíkům vyřídit
jejich krvavýho diktátora Batistu a převézt krvelačný monstra CIA a
skoncovat s amíckym projektem Kuby jako levnýho otročiště a
nevýnosnějšího bordelu amíckejch mafiánů a papalášů
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.