Reklama

V Itálii se k moci vrací i populisté

Itálie má novou vládu. Slavnostní přísahu v sobotu do rukou prezidenta Sergia Mattarelly složil kabinet pod vedením bývalého šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho.

Členy vlády, která požádá tento týden obě komory parlamentu o důvěru, je 15 politiků a osm nestranických odborníků, informovala místní média. Nová vláda bude podle listu La Repubblica o důvěru žádat Senát ve středu a dolní komoru parlamentu ve čtvrtek. V obou komorách by měla podle očekávání získat rozsáhlou podporu.

Široká koalice

Třiasedmdesátiletý Draghi nahradil v čele vlády právníka Giuseppe Conteho, který byl premiérem od června 2018. Nový kabinet podporuje široká koalice pravicových, středových a umírněně levicových parlamentních stran. Ve hře je i protiimigrační populistická krajně pravicová Liga Mattea Salviniho… I tu se Draghimu podařilo pro podporu vlády získat. V kabinetu usednou tři její ministři… Vládu podpoří i další populistická pravice – formace Vzhůru, Itálie! kontroverzního expremiéra Silvia Berlusconiho. Z větších stran kabinet nepodpoří jen jiné krajně pravicové uskupení – Bratři Itálie (FdI).

Na svých postech zůstává sedm ministrů bývalé Conteho vlády, mj. ministr zahraničí z populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio či ministr zdravotnictví Roberto Speranza z levicové strany Svobodní a rovní (LeU). Ministerstvo vnitra dál povede Luciana Lamorgeseová, která není členkou žádné strany.

Nestraníci obsadili i některé další klíčové resorty: v čele ministerstva financí stanul dosavadní člen Rady guvernérů italské centrální banky Daniele Franco a resort spravedlnosti povede bývalá předsedkyně ústavního soudu Marta Cartabiaová.

Málo žen

Podle průzkumů veřejného mínění se Draghiho vláda těší velké podpoře obyvatel. Kritiku si zatím vysloužila hlavně za nízký podíl žen, které získaly ministerská křesla. Je jich osm oproti patnácti mužům.

Bývalý prezident ECB Mario Draghi byl pověřen sestavením kabinetu, když koncem ledna oznámil demisi Giuseppe Conte. Ten se k tomuto kroku rozhodl kvůli tomu, že z jeho vlády po sporech kolem plánu obnovy ekonomiky po pandemii odešla menší strana Živá Itálie (IV). Právě hospodářská obnova země zasažené koronavirem a očkování proti COVID-19 budou podle ČTK prioritami nového kabinetu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.