Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Pandemický zákon Sněmovna projedná zřejmě ve čtvrtek

Mezi vládní koalicí a opozicí se rýsuje shoda nad pandemickým zákonem, který by měl zajistit, že nebude potřeba dále prodlužovat nouzový stav. Vyplynulo to ze schůzky zástupců opozičních stran s představiteli vlády.

Připomínky k pandemickému zákonu, který v pondělí schválila vláda, poslaly opoziční strany ministerstvu zdravotnictví, které je slíbilo do večera vypořádat. Pokud některé rozpory zůstanou i nadále, sejdou se představitelé stran znovu. Novinářům to řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). »Cílem je projednat pandemický zákon ve čtvrtek, na tom panovala shoda,« uvedl Hamáček.

Schůzky se účastnili lídři opozičních stran, premiér Andrej Babiš (ANO), Hamáček a další ministři včetně ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

»Konečně to bylo věcné jednání,« pochvaloval si atmosféru jednání předseda ODS Petr Fiala. Situaci podle něj prospělo, že vláda nedostala minulý týden souhlas opozice prodloužit nouzový stav a musela jednat s hejtmany a nyní se vrátit k rozhovorům s opozicí. »Rýsuje se shoda, jak schvalovat pandemický zákon, což je důležité, abychom mohli s pandemií bojovat účinněji a ne jen stále prodlužovat nouzový stav,« dodal šéf občanských demokratů.

Podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky Babiš označil většinu opozičních iniciativ za dobré či akceptovatelné. »Do zítřejšího (středečního) večera dají vědět a zítra ta jednání mají pokračovat,« řekl. Schůzka by se měla uskutečnit ve středu v 19 hodin.

Komunisté podle stínové ministryně zdravotnictví KSČM Soni Markové udělají vše pro to, aby došlo k dohodě na pandemickém zákonu. Ten je podle ní potřebný mimo jiné proto, aby se zbytečně nevyužívalo institutu nouzového stavu, který by měl být jen pro velmi výjimečné případy. Komentář k tématu na:

Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková.

Vláda nemohla připomínky opozice předvídat

Koalice Pirátů a STAN v pondělí uvedla, že v předpisu postrádá například parlamentní kontrolu a úpravu otázky kompenzací. »My tu nouzový stav nechceme. Doufáme, že schválení kvalitního pandemického zákona zajistí, že tu co nejdříve nebude muset být,« uvedl šéf STAN Vít Rakušan. Předseda Pirátů Ivan Bartoš připomněl, jak rychlá byla loni shoda na úpravě, která měla umožnit hlasování lidí v karanténě v krajských volbách. Pokud bude nadále panovat vstřícnost jako doposud, dohoda na pandemickém zákoně může být podle něj také velice brzy.

Návrh pandemického zákona, jak ho připravilo ministerstvo zdravotnictví, se liší jen v detailech od znění, které schválila vláda už loni v květnu. Ministři po jednání vlády v pondělí uváděli, že opozice má příležitost předpis změnit, ale kabinet nemohl předvídat jejich připomínky.

Ministerstvu zdravotnictví dává návrh pravomoci vydávat opatření například pro hromadnou dopravu, obchod, kadeřnictví a další služby nebo hromadné akce. Upravuje také povolávání armády, policie a vyčlenění peněz ze státního rozpočtu. Neumožňuje omezení volného pohybu. Má umožnit, aby k nejdůležitějším opatřením proti COVID-19 nebyl nutný nouzový stav.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.