Reklama

Indická vláda zasahuje proti svým kritikům

Zpravodajská agentura Ministerstva financí Indie provedla 9. února razii v sídle progresivního zpravodajského webu Newsclick.in. Prohlídky pak pokračovaly i v domovech jeho pracovníků. Podle vládního zpravodajství se razie týká údajného podezření z praní peněz.

Pravý důvod bude ale zřejmě jiný. Byl to právě zpravodajský portál Newsclick.in, který věnoval velkou pozornost farmářským protestům, které v Indii probíhají poslední dva měsíce. Protesty jsou namířené proti třem novým zákonům, které drobným rolníkům sebraly jistoty a v oblasti zemědělství předávají veškeré pravomoci velkým korporacím.

Nejedná se o první vládní útok na nezávislé novináře. Dne 30. ledna byl v místě protestů tisíců zemědělců zatčen a poté podle svých slov mučen Mandeep Puniya, novinář na volné noze, který informoval o protivládních protestech přímo z místa jejich konání.

Nátlak na novináře probíhá dlouhodobě i ze strany velkých korporací. Již od roku 2017 se táhne případ, kdy skupina novinářů vydala články kritizující vládní podporu velké korporaci Adani group, která se podle nich vyhýbá placení daní, a pravicová vláda jí poskytuje nevídané benefity. Korporátní právníci obvinili novináře z pomluvy a loni vydal soud na jednoho z novinářů zatykač.

V průběhu týdne vyjádřili podporu Newsclick.in jak indičtí, tak zahraniční novináři, nezávislé redakce a weby. I my se připojujeme k vyjádření solidarity s indickými novináři, protože si uvědomujeme, že nezávislá média jsou v dnešní době jediným zdrojem informací, který není zkreslený v neprospěch pracujících a poplatný zájmům vládnoucích garnitur.

Luboš PETŘÍČEK, předseda Komise mládeže KV KSČM Praha


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: -125000000, celkem 8 hlasů.

Luboš PETŘÍČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-02-18 23:29
Kde jsou všichni ti "ochránci lidských práv"?
hajek.jiri51
2021-02-17 18:09
Nevím jestli existuje vláda, které nevadí když ji, někdo kritizuje.
Jde spíš o to, jak "čistá" je kritika a v čím zájmu.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.