Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Ministerstvo shání testy do škol

Ministerstvo vnitra oslovilo dodavatele šesti typů testů, které by se mohly používat k testování na COVID-19 ve školách. Dodavatele vybere podle ceny a harmonogramu dodávek, a to co nejrychleji, řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministerstvo zdravotnictví má podle něj také připravit návrh očkování učitelů. Využít by se podle Hamáčka mohla vakcína AstraZeneca, která nevyžaduje tak náročné podmínky pro skladování jako očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Kvůli opatřením proti epidemii jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní mají výuku na dálku. Zástupci vlády v uplynulých dnech opakovali, že další žáci se začnou do školy vracet od 1. března.

Jako první by se podle vlády měli do lavic vrátit 1. března závěrečné ročníky středních škol. Podmínkou je zajištění testování. Například dodavatel testů LEPU, které se používají v Rakousku, jímž by se vláda chtěla inspirovat, může podle podkladů ministerstva školství zajistit dodávky milionů testovacích sad zhruba měsíc od objednávky.

Hamáček také řekl, že všechny testy, které jsou nyní k dispozici na trhu v ČR, vyžadují asistenci zdravotníka, a nejsou tedy schválené pro takzvané samoodběry. Podle záměru vlády by si žáci ve školách měli dělat právě samoodběry, a to z kraje nosu. Podle Hamáčka je potřeba, aby si výrobce požádal o výjimku ministerstva zdravotnictví, že testy mohou používat lidé sami.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.