Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Rusko-íránské cvičení. Zapojí se i Indie

Írán a Rusko zahájily námořní cvičení v Indickém oceánu. Cílem je podle íránské státní televize posílit bezpečnost regionálních obchodních tras. Od roku 2019 jde o druhé společné íránsko-ruské manévry. Tehdejšího čtyřdenního výcviku se navíc účastnila Čína, k tomu současnému se má připojit Indie.

Podle íránské televize budou do nynějších manévrů zapojeny kromě námořnictva také revoluční gardy. Loďstva obou zemí budou operovat na severu Indického oceánu v pásu širokém 17 000 kilometrů.

Spolu proti pirátům

Nacvičovat se bude kromě jiného společný zásah proti předstíranému pirátskému útoku na obchodní loď.

Íránský admirál Gholámrezá Tahání, který působí jako mluvčí manévrů, řekl, že na místě bude ruský torpédoborec, logistická loď a vrtulník.

Agentura AP napsala, že se Teherán snaží rozšířit vojenskou spolupráci s Moskvou a Pekingem v době stále velkého napětí panujícího mezi Íránem a USA. V minulých letech přibylo v Íránu návštěv zástupců ruského a čínského námořnictva.

Tlak na Bidena

Írán se snaží aktivitami své armády podle AP přimět administrativu amerického prezidenta Joe Bidena změnit postoj k dohodě o íránském jaderném programu a protiíránským sankcím, jež zavedl Bidenův kontroverzní pravicový předchůdce Donald Trump.

V minulých měsících íránská armáda uspořádala několik vojenských cvičení. To zatím poslední skončilo minulý čtvrtek. Revoluční gardy při něm podle ČTK cvičily své pozemní síly poblíž irácké hranice a prověřovaly svá bezpilotní letadla, vrtulníky a tanky.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 19 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.