Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Sexting, kyberstalking, kybergrooming

Mezi žáky přibývá případů rizikového chování, které souvisí s bezpečností na internetu. Nejčastějším problémem, který metodici prevence ve školách za poslední dva roky ve škole řešili, je kyberšikana.

Minimálně jedním takovým případem se zabývalo 80 procent metodiků. Vzrostl i výskyt on-line závislostí u žáků nebo komunikace se sexuálním podtextem. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který udělal vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Průzkum se konal v listopadu, zúčastnilo se ho zhruba 800 školních metodiků prevence v základních a středních školách v ČR.

Na tom, že za posledních pět let vzrostla četnost výskytu on-line závislostí, se v průzkumu shodlo 64 procent metodiků. Podle pětiny narostl tento problém výrazně. Metodici se sice při primární prevenci ve školách věnovali nejčastěji kyberšikaně, a to průměrně tři vyučovací hodiny za rok, přesto také patří mezi nejčastější problémy. Kolem 46 procent metodiků za poslední dva roky řešilo tři a více případů kyberšikany a čtyři pětiny minimálně jeden.

Mezi metodiky převažuje rovněž názor, že se čím dál víc vyskytuje takzvaný sexting, což je rozesílání zpráv, videí a fotek se sexuálním obsahem. Alespoň jeden případ sextingu řešilo za poslední dva roky 41 procent škol. Narůst případů deklarovalo 29 procent oslovených, podle čtyř procent jich ubývá. Zbytek uvedl, že se výskyt sextingu nemění nebo že neví.

Kyberstalking, tedy dlouhodobé obtěžování na internetu, se vyskytuje častěji než dříve podle 28 procent dotázaných. Pět procent se domnívá, že ho je nyní méně. Podobné rozdělení názorů je také v případě takzvaného kybergroomingu, což je snaha dospělých o navázání důvěrného vztahu s dítětem a jeho manipulace k osobnímu setkání. Tento jev se začal mezi žáky objevovat v posledních pěti letech častěji podle 23 procent metodiků školní prevence. Tři procenta se domnívají, že jeho výskyt poklesl. Naproti tomu například rasismu a extremismu mezi žáky podle 15 procent přibylo a podle 14 procent ubylo.

Většinou ženy po 40

Dvě třetiny metodiček prevence ve školách jsou ženy starší 40 let. Mužů je pětina. Zhruba dvě třetiny jsou zároveň třídními učiteli, pětina ale žádnou další funkci ve škole nezastává. Průměrná délka praxe na této pozici je podle průzkumu osm let. Asi 80 procent metodiků dostalo tuto činnost za úkol od vedení školy, jen pětina se na svou pozici přihlásila sama. Specializační studium pro výkon funkce metodika v minimálním rozsahu 250 hodin absolvovala polovina dotázaných. Důvodem malé motivace k dalšímu vzdělávání je podle 77 procent časová náročnost studia a neadekvátní ohodnocení práce.

Výkon funkce zabere metodikům podle průzkumu v průměru 80 minut týdně. Nejvíc času věnují koordinaci aktivit pro primární prevenci, nejméně vzdělávání kolegů. Metodici na prvním stupni základních škol se průměrně starají až o 200 žáků. Nejvyšší počet studentů se na ně může obracet na gymnáziích, a to v průměru 420.

(zmk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(zmk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.