Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

KSČM korekce rozpočtu čekala, ale později

Novela navyšující letošní schodek státního rozpočtu z původních 320 na 500 miliard korun, jde na plénum Sněmovny s kladným stanoviskem rozpočtového výboru. Důvodem navýšení schodku jsou hlavně dopady změn z daňového balíčku. Vláda očekává propad daňových příjmů zhruba o 100 mld. Kč, výdaje by měly vzrůst asi o 77 mld. Kč.

Z poslanců KSČM hlasovala pro kladné stanovisko předsedkyně výboru Miloslava Vostrá. Její stranický kolega, stínový ministr financí Jiří Dolejš, ho nepodpořil. Uvedl, že pro to chybí stranické usnesení i závěry klubu. »Věc je tak náročná, složitá, a i politicky rozporná, že se o tom budeme bavit ještě ve čtvrtek ráno,« uvedl.

Výtky k předloze shrnul do tří bodů. »Jde o pochybnosti, do jaké míry je předložená novela motivována covidem. Těch 180 miliard ze dvou třetin pokrývá propad příjmů z daňového balíčku, logicky se tedy nabízí politická otázka na odpovědnost těch, kteří hlasovali pro daňový balíček a zda by minimálně v tom rozsahu neměli prohlasovat navrhovanou korekci státního rozpočtu,« uvedl Dolejš. Diskusi lze podle něj vést i nad samotnými covidovými výdaji, konkrétně nad tím, zda některé kontrakty nebyly, minimálně pokud jde o cenu, uspěchané.

Předsedkyně výboru Miloslava Vostrá.

S tím, že státní rozpočet čekají korekce, se podle Dolejš počítalo, ale později. »To, že to přišlo teď a v režimu legislativní nouze, vede k určitým otazníkům,« uvedl. Za varující označil úvahy, že ani navýšení na 500 miliard nebude stačit. Novelu označil za uspěchanou a přidal se k těm, podle nichž není legislativní nouze adekvátní procedura pro takto závažný problém.

V neposlední řadě Dolejš poukázal na to, že požadavek na konsolidaci veřejných financí byl naplněn jen formálním způsobem, přičemž novela tuto situaci ještě zhorší. Zdůraznil potřebu zaměřit se koncepčně na věci rozpočtové konsolidace. »To z nás nikdo nesejme a nerad bych, aby na nás vzpomínaly příští generace ve zlém jenom proto, že to nestihneme ani promyslet natož realizovat,« uvedl Dolejš.

Je třeba více času

Z koaličních poslanců hlasoval proti doporučujícímu stanovisku Václav Votava (ČSSD). Poukazoval na to, že daňový balíček, který rušil superhrubou mzdu a přinesl radikální snížení daní, založil velký dopad do příjmové stránky, a podle něj to nebylo odpovědné. Odpovědnost by na sebe podle něj měli vzít ti, kteří pro tento balíček hlasovali. Připomínal, že ČSSD daňový balíček nepodpořila. »Já pro tento návrh zvednu ruku, ale bude mě strašně bolet,« prohlásil místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Na to, že pro projednání změny v rozpočtu ve stavu legislativní nouze není dostatek důvodů, poukazovali i další poslanci. »Nepovažujeme za šťastné, abychom finanční změnu v rozsahu výstavby Jaderné elektrárny Dukovany schválili v průběhu čtyř dnů,« prohlásil Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) však hájila tento postup především odkazem na sněmovní jednací řád. Stanoví, že je možné ji využít, když státu hrozí hospodářské škody. Argumentovala i tím, že ve Sněmovně se v legislativní nouzi schvalují zákony, které mají dopady na rozpočet, a proto musí žádat schválení novely rozpočtu taky ve stavu legislativní nouze.

Předvolební rozpočet

Opozičním stranám se navýšení schodku nelíbí »Nenechme si nalhat, že je to covidový rozpočet, je to rozpočet předvolební a takto se na něj musíme dívat,« prohlásil Jan Skopeček (ODS). Navýšení označil za obří. »Mrzí nás dlouhodobě, že při úpravách rozpočtu nejsou navrženy úspory,« řekl Jan Jakob (TOP 09). Je přesvědčen, že v rozpočtu je možné úspory najít. Výbor nepřijal jeho návrh, aby doporučil vrátit vládě rozpočet k přepracování. Měla by podle tohoto návrhu snížit výdaje a schodek zhruba o 77 miliard korun. Jakob také neúspěšně navrhoval, aby výbor konstatoval, že pro projednání novely rozpočtu v legislativní nouzi není důvod.

Na výtky opozice, že vláda nesahá k úsporám, Schillerová odpověděla, že už dříve snížila počet státních zaměstnanců a snížila provozní výdaje, ale v součtu to ušetřilo jen jednotky miliard korun. Rozsáhlejší škrty by podle ní znamenaly například rušení dotací.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová podotkla, že když loni Sněmovna schvalovala navýšení schodku na konečných 500 miliard, vyčítala tomu rada předčasnost, nadměrnost a neopodstatněnost. Řekla, že na aktuální návrh se dívá podobně.

Za celý loňský rok ovlivněný dopady pandemie skončil státní rozpočet v rekordním schodku 367,4 miliardy korun. Rozpočet na loňský rok, který schválila Sněmovna, počítal s deficitem 500 miliard korun, poslanci ho na návrh vlády třikrát zvýšili kvůli dopadům epidemie koronaviru z původních 40 miliard korun. Sněmovna má novelu státního rozpočtu projednávat ve čtvrtek.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 8 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.