Reklama
Pražská vzpomínka na maršála I. S. Koněva v den výročí jeho narození na náměstí Interbrigády v Praze 6 (Koněv se narodil 28. prosince 1897). V pozadí plakát se snímkem původní sochy.

Místo pro sochu Koněva: Dům pážat a pak Strahovský stadion?

Muzeum paměti 20. století, z. ú., spolu s Magistrátem hl. m. Prahy vybírá místo pro expozici o sovětském maršálovi Ivanu Sergejevičovi Koněvovi, který je osvoboditelem hlavního města a významné části ČSR od fašismu. Mezi možnostmi figuruje Dům pážat na Hradčanech, či Strahovský stadion, kam se má muzeum později přestěhovat. Součástí expozice má být i Koněvova socha.

Informaci přinesl web ČT24.

Dům pážat na Hradčanech bude dočasným sídlem, prostor je muzeu pronajat Hlavním městem a musí se ještě upravit. Muzeum paměti se chce trvale zabydlet na Strahovském stadionu, a to pod některou z kratších tribun. Tomu ale bude předcházet rekonstrukce stadionu, která je plánována na několik let.

Muzeum neví, na kdy by mělo expozici naplánovat, vzhledem k mimořádné situaci. »Je možné, že bychom za podmínky zlepšování pandemie od léta dokázali už příští rok expozici v Domě pážat zpřístupnit veřejnosti,« sdělil ČT24 ředitel muzea Jan Kalous. Je možná i on-line verze výstavy.

Sochu maršála Koněva nechala 3. dubna 2020 odstranit z původního stanoviště na náměstí Interbrigády v Praze 6 radnice vedená starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09), a to záměrně v době mimořádných opatření, aby nebyly žádné protesty občanů. Důvodem měly být útoky vandalů na sochu, ale městská část nikdy nezajistila kamerový systém. Praha 6 sochu Muzeu paměti 20. století propůjčila – muzeum se o ni musí podle smlouvy řádně starat a najít jí vhodné místo pro vystavení, uvedl v ČT Kolář. Smlouva o propůjčení sochy muzeu je platná do roku 2029.

Součástí výstavy mají být i historické předměty, které souvisejí s Koněvovým životem a vazbami na Československo, například čestné občanství, které mu udělila Praha, nebo doplňkové cedule, které u sochy původně nechala instalovat Praha 6. »Chceme udělat udržitelnou expozici, která bude věcně informovat o jeho životě a vazbách na komunistický režim,« řekl ČT ředitel Kalous.

Schwarzenberg: Pracujme na obnovení spolupráce

Vstřícně se k rozvoji česko-ruských vztahů v lednu vyslovil v rozhovoru pro tiskovou agenturu TASS někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). »Vztahy mezi Českem a Ruskem je třeba vyřešit co nejdříve, dokud se nynější spory nestanou dlouhodobými a nepřerostou v cosi ostřejšího, kdy už nebude možné vrátit se ke dřívější úrovni spolupráce,« zdůraznil. »Mezi našimi zeměmi neexistují žádné krajně závažné rozpory, které by nešlo překonat. Musíme se oprostit od emocí a pracovat na obnovení spolupráce. Nynější situace je nenormální,« řekl dále.

Současný ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zdůraznil nutnost vhodného zacházení s Koněvovou sochou s ohledem na emoce, které Koněv vyvolává především v Ruské federaci, ale i v ČR: »Česko by mělo ve svém vlastním zájmu dodržet to, k čemu se jednou zavázalo. Tedy zajistit soše důstojné zacházení a najít pro ni vhodné místo.«

Vojtěch Filip, první místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip si chce Schwarzenbergův návrh prostudovat. »Je důležité, aby pomník byl podle mezinárodní smlouvy z roku 1993 trvale přístupný veřejnosti,« uvedl pro ČTK. Je otázkou, zdali umístění sochy v muzeu zajistí trvalou přístupnost veřejnosti.

Čestné pohřebiště Olšany?

Jsou však i jiné návrhy na umístění sochy I. S. Koněva, například vládní zmocněnec pro česko-ruské konzultace Rudolf Jindrák by uvítal návrh na přesunutí pomníku maršála Ivana S. Koněva například na některé z míst, kde jsou v hlavním městě pohřbeni vojáci Rudé armády.

Obdobný názor jako Schwarzenberg má také europoslanec a bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS). »Je nesporným faktem, že Rudá armáda sehrála zásadní roli při osvobozování v roce 1945 a socha Koněva, ať už si o jejím vzniku či o maršálovi samotném myslíme cokoli, si zaslouží pietní zacházení,« poznamenal. Za nejlepší řešení považuje umístění na Čestném pohřebišti rudoarmějců na pražských Olšanských hřbitovech.

»Myslím, že každý Schwarzenbergův kladný výrok směrem k rusko-českým vztahům, a zejména k památníku maršála Koněva, je dobrý. Vzpomeňme jen na ty ohavné štvanice při každoměsíčních – po dlouhá léta – interpelacích na Zastupitelstvu MČ Praha 6,« shrnula pro náš list Eva Havelková, mluvčí petičního výboru za zachování pražské Koněvovy sochy, s tím, že rozhodně by byla pro umístění na Čestném pohřebišti na Olšanech, které je také veřejným místem. »A také má k tomu co říci druhá strana, na tom bude záležet. A myslím, že když jsme dosáhli faktu, že se památníkem zabývají státní orgány obou stran, je to úspěch,« zakončila.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 25 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.