Reklama

Eurokomise kárala SR a Polsko kvůli přírodě

Evropská komise poslala Slovensko k unijnímu soudu kvůli špatné kvalitě ovzduší. Bratislava podle ní neučinila dost pro to, aby země nepřekračovala povolené limity pro polétavý prach (PM10).

»SR nedodržuje denní limity pro koncentrace PM10, které jsou právně závazné od roku 2005,« uvedla EK s tím, že poskytnutá data ukazují na »systematické překračování denních limitů« v Banskobystrickém kraji a v aglomeraci Košic po většinu období let 2005-19.

Slovensko nečelí soudnímu řízení za samotný fakt, že překračovalo stanovené hodnoty znečištění, nýbrž že nezajistilo, aby byly limity porušovány nejkratší možnou dobu. Komise konstatovala, že dosavadní opatření podniknutá slovenskými úřady nebyla včasná ani účinná, aby snížila znečištění pod nejvyšší povolenou úroveň.

Slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj označil poněkud alibisticky žalobu za výsledek ignorace ochrany ovzduší za předchozích vlád. »Nyní musíme podniknout mnohem razantnější kroky, aby se kvalita ovzduší na Slovensku zlepšila a aby již nebyly překračovány normy přípustné úrovně znečištění ovzduší,« uvedl Budaj v tiskové zprávě ministerstva. Nynější pravicový kabinet slovenského premiéra Igora Matoviče nastoupil do úřadu vloni v březnu.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Znečištění ovzduší je podle Evropské komise nejzásadnějším ekologickým rizikem pro zdraví obyvatel evropského bloku. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) uvádí, že špatná kvalita ovzduší má v Unii každoročně na svědomí kolem 400 000 předčasných úmrtí. Stále je tedy dlouhodobě vážnějším problémem než např. pandemie COVID-19.

Chránit prales

EK ale podle ČTK vyzvala také Polsko, aby se řídilo tři roky starým rozsudkem Soudního dvora EU (ECJ), který omezil možnost těžby dřeva v ekologicky cenném Bělověžském pralese. Unijní exekutiva o tom informuje na svých internetových stránkách a varuje před peněžitými tresty, pokud Varšava nebude rozsudek dodržovat.

V rozsudku z dubna ECJ rozhodl, že Polsko v důsledku těžby dřeva ve velkém rozsahu porušilo unijní předpisy týkající se ochrany přírody. Bělověžský prales ležící na polském a běloruském území je zapsán na seznam dědictví UNESCO a jde o lokalitu patřící do sítě Natura 2000.

Agentura Reuters uvádí, že Polsko sice těžbu dřeva ve velkém v pralese zastavilo ve snaze zmírnit napětí, jež kvůli tomu zavládlo ve vztazích s Bruselem. Ekologové nicméně upozorňují, že místní lesní správy pracují na plánech s cílech zvýšit množství pokácených stromů v některých částech chráněného území.

»Polsko stále plně rozsudek nesplnilo,« uvedla EK. Dodala, že polské úřady nezrušily pět let starou přílohu k plánu lesního hospodářství pro roky 2012-21, na základě které se množství vytěženého dřeva může až ztrojnásobit.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.