Reklama
Ngozi Okonjová-Iwealová. FOTO - Wikimedia commons

WTO povede nigerijka Okonjová-Iwealová

Novou generální ředitelkou Světové obchodní organizace (WTO) byla v pondělí zvolena bývalá nigerijská ministryně financí Ngozi Okonjová-Iwealová. Stane se tak první ženou v čele této mezinárodní organizace. Nově jmenovaná šéfka WTO označila za svou prioritu spolupráci členských zemí na řešení ekonomických a zdravotních dopadů pandemie.

Šestašedesátiletá Okonjová-Iwealová se funkce ujme začátkem března. Předchozí generální ředitel WTO Robert Azevedo na konci loňského srpna odstoupil z rodinných důvodů.

»Silná WTO je klíčová, pokud máme dosáhnout plného a rychlého zotavení z ničivých dopadů pandemie nemoci COVID-19,« uvedla mimo jiné Okonjová-Iwealová.

Její jmenování tento měsíc podpořila administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena, zatímco vláda předchozího prezidenta Donalda Trumpa se k němu stavěla negativně. Trumpova administrativa podporovala kandidaturu jihokorejské ministryně obchodu Ju Mjong-hi, která ale začátkem měsíce z boje o post šéfky WTO odstoupila.

Nová šéfka WTO bude muset řešit mimo jiné obchodní napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami - Spojenými státy a Čínou. Bude se muset rovněž zabývat tlaky na reformu obchodních pravidel.

WTO je nyní zčásti paralyzována, protože Trumpova administrativa blokovala jmenování členů nejvyššího orgánu WTO, který rozhoduje o obchodních sporech. Argumentovala tím, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor Spojených států. Biden zatím neuvedl, zda USA jmenování členů orgánu odblokuje, upozornila agentura AP.

Zástupce USA ve WTO David Bisbee jmenování Okonjové-Iwealové přivítal a slíbil, že Washington bude s novou generální ředitelkou konstruktivně spolupracovat. Čínské ministerstvo obchodu vyjádřilo nové šéfce WTO plnou důvěru. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis uvedl, že se těší na spolupráci s novou šéfkou WTO, jejímž cílem by mělo být prosazení »potřebné reformy této instituce«.

Nigerijskou ministryní financí byla Okonjová-Iwealová v letech 2003 až 2006 a pak 2011 až 2015. V roce 2006 krátce stála i v čele ministerstva zahraničí. Má za sebou 25letou praxi ve Světové bance, kde působila i jako výkonná ředitelka.

WTO je mezivládní organizací, která by měla usnadňovat mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem pro urovnávání obchodních sporů mezi státy a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. WTO má 164 členů, mezi nimi je i Česká republika.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.8, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ludmila.agnes
2021-02-19 13:07
My píšeme jména národů s malým písmenem? Odkdy?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.