Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Imunita po nemoci. Dobré zprávy z Ischglu

Imunita získaná po prodělaném onemocnění COVID-19 je prý poměrně stabilní. Ukazuje to rakouská studie na obyvatelích tyrolského střediska zimních sportů Ischglu.

U 90 % těch, u nichž byly protilátky potvrzeny vloni v dubnu, byla také v listopadu zjištěna imunita vůči infekci, dokládá studie, kterou  zveřejnila lékařská univerzita v Innsbrucku.

Ischgl se vloni stal jedním z prvních ohnisek koronavirové pandemie v Evropě. »Dobré zprávy z Ischglu,« komentoval výsledky studie rektor innsbrucké univerzity Wolfgang Fleischhacker. To, že imunita přetrvává, je samozřejmě nejen podle něj velmi povzbuzující.

U 801 lidí, kteří se v dubnu 2020 účastnili studie, byla prokázána séroprevalence, tedy četnost výskytu protilátek v krvi, na úrovni 51,4 %. V listopadu to bylo stále solidních 45,4 %.

»U téměř 90 % těch, kteří byli testováni jako séropozitivní v dubnu, byly protilátky odhaleny i v listopadu,« potvrdila podle ČTK viroložka Dorothee van Laerová, jedna z hlavních spoluautorek studie. Innsbrucká lékařská univerzita tvrdí, že její studie byla jednou z největších svého druhu a pokrývala jedno z nejdelších období.

Děti skutečně v bezpečí

Další dobrou zprávou z Rakouska je ta, že ve školách po celé zemi bylo v pondělí a ve středu provedeno 1,3 milionu rychlotestů na koronavirus, které byly pozitivní v pouze v zanedbatelných 536 případech. Informovala o tom ve středu agentura APA s odvoláním na sdělení spolkového ministerstva školství.

Rakouský úřad upřesnil, že v pondělí a ve středu mělo pozitivní testy 364 školáků a 172 pedagogů. Nejvíc pozitivních výsledků, 250, bylo zaregistrováno ve Vídni, za níž následovaly se 103 potvrzenými případy nákazy Dolní Rakousy.

Testy byly provedené tento týden po skončení pololetních prázdnin v sedmi rakouských spolkových zemích. Minulý týden se testovali školáci jen ve Vídni a v Dolních Rakousích, kde už bylo po prázdninách. Odhalilo se při tom celkem kolem dvou stovek nakažených.

Jedná se o antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které rychle ukážou výsledek. Prováděny jsou před začátkem vyučování. Podobný model testování na školách by se podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka mohl využít i v ČR při návratu žáků do škol.

Kriminál za hloupost

Dánský nejvyšší soud potvrdil vinu muži, který v době koronavirové uzávěry země kašlal na dva policisty. Dvacátník, který byl usvědčen z ohrožujícího chování, musí strávit čtyři měsíce ve vězení.

Muž na policisty kašlal a křičel na ně »korona« při rutinní dopravní kontrole vloni v březnu. Dánsko tehdy bylo v přísné uzávěře a muž byl zatčen kvůli ohrožování zdraví.

Místní soud ho nejdřív zprostil viny, ale soud vyšší instance později rozhodnutí změnil. Proti tomu se odsouzený odvolal k nejvyššímu soudu, u něhož nyní neuspěl.

Podvodníci z Izraele

Od neděle čeká Izrael výrazné uvolnění protikoronavirových opatření. Otevřít se mají obchody, trhy či muzea, zatímco posilovny, hotely, bazény a další kulturní a sportovní centra mají být zpřístupněny jen lidem, kteří byli očkováni proti COVID-19 nebo nemoc prodělali. To má umožnit tzv. zelený pas. Mnozí Izraelci jsou ale ohledně jeho zabezpečení skeptičtí. Na šifrované komunikační aplikaci Telegram mezitím podle izraelské televize vzkvétá černý trh s falešnými očkovacími průkazy… »S grafickým programem je snadné změnit text v pasu, ale QR kód vypadá, že se těžko falšuje, že? V praxi je to velmi jednoduché,« napsal v úterý na Facebooku expert na kybernetickou bezpečnost Ran Bar-Zik. Vysvětlil, že QR kód v zelených pasech vydávaných izraelským ministerstvem zdravotnictví není šifrovaný a koresponduje s textem, tedy osobními údaji, včetně jména, data narození, identifikačního čísla a data vakcinace, která jsou v samotném pasu. »Kdokoli naskenuje falešný průkaz, uvidí přesně ty samé informace, jaké jsou na průkazu vytištěny, a desetitisíce lidí je už falšují,« uvedl Bar-Zik.

Černý trh s padělanými očkovacími certifikáty již vzkvétá na platformě Telegram. Podle reportáže izraelské televizní stanice Kanál 12 se tam do skupin, které prodávají padělky, připojilo přes 100 000 lidí!

Třetí do party

Rusko plánuje zítra schválit již třetí vakcínu proti COVID-19, preparát CoviVac vyvinutý Čumakovovým střediskem Ruské akademie věd. Napsala tom s odkazem na vládní web s informacemi o koronaviru agentura TASS.

Při první fázi testování látky CoviVac si ji nechalo aplikovat 200 dobrovolníků. Tento výzkum neodhalil žádné nežádoucí účinky. V prosinci pak započala druhá fáze testů, opět s účastí 200 lidí. Do dalších klinických testů výrobce plánuje zahrnout 3000 osob, upřesnila agentura TASS.

Dva měsíce po scvhálení Sputniku V následovala vakcína EpiVakKorona z výzkumného střediska Vektor.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.