Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Sněmovna o zvýšení schodku rozpočtu

Vládní návrh na navýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun Sněmovna projednávala ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze. To jí umožnilo návrh projednat a schválit během jednoho dne. Zrychlené projednávání podpořili poslanci vládní koalice a také většina poslanců KSČM. Člen rozpočtového výboru Jiří Dolejš (KSČM) po jednání poslaneckého klubu informoval, že poslanci se dohodli na volném hlasování.

Část opozičních stran s projednáváním v legislativní nouzi nesouhlasila, podle nich pro to nejsou důvody. Podle Jana Jakoba (TOP 09) není splněna ani jedna z podmínek, kterou pro projednávání v legislativní nouzi stanoví sněmovní jednací řád.

K Jakobovi se přidali i další opoziční poslanci. »Není žádný reálný argument projednávat to v legislativní nouzi,« prohlásil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že vláda chce prohnat novelu Sněmovnou, jako kdyby si přišla koupit deset housek na krám.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ještě před hlasováním řekla, že pokud Sněmovna neschválí zrychlené projednávání, bude to brát jako realitu. V takovém případě by ale žádala, aby Sněmovna ve standardním režimu projednávala i návrh nového zákona o kompenzačním bonusu, která s novelou rozpočtu souvisí.

Návrh vláda schválila v pondělí večer, ve středu ho projednal rozpočtový výbor dolní komory. Celkové příjmy rozpočtu by letos měly být podle návrhu 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu korun. Příjmy by tak měly být proti schválenému rozpočtu nižší o 102,7 miliardy korun a výdaje vyšší o 77,3 miliardy korun.

Jde o buducnost zaměstnavatelů i zaměstnanců

»Je to novela, která rozhodne, jestli vyjdeme z krize silní, nebo zvolíme cestu krachu, chudoby a nejistoty,« uvedla Schillerová.

»Nevyhazujme takhle zbytečně prostředky a použijme je na to, aby podnikatelé a živnostníci nepadli. Zůstane po vás spálená země,« varoval Jakob.

»Já vidím spálenou zemi trochu jinak,« reagoval předseda ÚV KSČM, místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Vyzval poslance, aby uvážili, jaká je situace. »Jestli máme v tuhle chvíli mluvit o tom, že si prostředky bude půjčovat stát a bude sanovat podporu těch, kteří vyrábějí, těch, kteří zaměstnávají a těch, kteří se živí vlastníma rukama a hlavou, anebo je donutíme, aby si vzali úvěry, zkrachovali, převzaly je banky, které jsou v zahraničních rukou, anebo je necháme dojít do stavu, že si je někdo lacino koupí. To je otázka, kterou si musíme při schvalování deficitu položit,« uvedl předseda komunistů.

Vojtěch Filip, první místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM.

K projednávání návrhu se Sněmovna dostala až večer, v čase uzávěrky našeho listu diskuse ještě probíhala.

Nedělat politickou rošádu mezi stranami

Sněmovna si na program svého jednání zařadila také bod k nouzovém stavu. Nevyhověla však požadavku SPD, aby byl zařazen hned na úvod jednání. To kritizoval předseda SPD Tomio Okamura, který navrhoval okamžité zrušení nouzového stavu, který vláda na základě žádosti hejtmanů vyhlásila od pondělí na 14 dní v celé ČR. Podle Okamury tím vláda obešla rozhodnutí Poslanecké sněmovny z minulého týdne. »Vláda se fakticky rozhodla ignorovat ústavní roli Sněmovny, především její kontrolní funkci nad jednáním vlády. Argumentace, že jednala na základě žádosti hejtmanů, je zcela účelová. Hejtmani se fakticky zbavili své odpovědnosti,« řekl Okamura. Kritizoval poslance KSČM za to, že nebyli jednotní při hlasování o zařazení tohoto bodu hned na úvod jednání. Jejich konání označil za alibismus.

»Nerad bych, abychom z toho dělali politickou rošádu mezi parlamentními stranami. Buď se tady budeme chovat jako poslanci a budeme dbát na to, abychom zachovali parlamentní charakter ČR, anebo se tady budeme předvolebně předvádět,« reagoval místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Je podle něj jedno, v kolik hodin se o zrušení nouzového stavu bude hlasovat, protože trvá už od pondělka.

Proti kritice Okamury se ohradil také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. »Jestliže máme na programu něco, co nahradí dosavadní nouzový stav, a to je pandemický zákon, byť s ním nemusím souhlasit, ale jsem-li zodpovědný, musím vytvořit prostor, aby bylo možné ho projednat,« uvedl. Ukončení nouzového stavu se podle něj může s klidem odhlasovat třeba ve dvě hodiny ráno.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.