Reklama
Jaderná elektrárna Temelín. FOTO - Wikimedia commons

Vstup do jaderky přes automatický teplom

V jaderné elektrárně Temelín začali měřit teplotu pracovníkům při vstupu automatickým teploměrem. Toto měření nahradí působení hasiče, kteří teplotu jako součást koronavirových opatření ověřovali téměř rok. Podobný systém připravuje jaderná elektrárna Dukovany.

V Temelíně je pět speciálních teploměrů u hlavního vstupu a jeden na záložním průchodu do areálu elektrárny. sdělil v tiskové zprávě temelínský mluvčí Marek Sviták.

Automatickému teploměru, který je v rámu detekce kovů, stačí zlomek vteřiny, aby dokázal tělesnou teplotu vyhodnotit. Když bude mít pracovník 37,5 stupně Celsia a víc, do areálu se nedostane.

»Konkrétní hodnotu pracovníci fyzické ochrany neuvidí. Budou mít jen informaci, že je překročená referenční teplota. V takovém případě budou měření s určitým odstupem opakovat. Pokud se zvýšená teplota potvrdí, kontaktuje pracovník svého vedoucího, lékaře a opustí lokalitu,« uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Hasiči měří v Temelíně teplotu od loňského jara, 24 hodin denně. Každý den zvládají stovky měření. Ještě v prvních dnech, kdy bude v provozu automatického měření, budou hasiči v měření pokračovat. »Do doby, než si ověříme, že nový systém naplňuje naše očekávání, budeme souběžně využívat obě metody,« doplnil Kruml.

ČEZ v jaderných elektrárnách preventivně testuje i případné bezpříznakové pracovníky. V Temelíně udělal přes tisíc testů, vyšlo z nich osm bezpříznakových, ale pozitivních pracovníků. Plošné testování spustil ČEZ v Temelíně před třemi týdny jako jedno z opatření před březnovou odstávkou. Od konce loňského roku testuje pracovníky i elektrárna Dukovany.

České jaderné elektrárny přijaly loni na jaře řadu koronavirových opatření. Měří se teplota u vstupu, lidé víc pracují z domova, povinně nosí roušky, snížila se kapacita jídelen.

Jaderná elektrárna Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobila 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 2,5 TWh.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-02-19 22:17
Tak že projdou pouze bezpříznakoví...
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.