Reklama
O spolupráci levicových sil hovořil na tiskovce člen předsednictva Levice Milan Neubert.

Levice nabízí plán Zero Covid

Po roce od založení nové strany Levice, jež vznikla sloučením Strany demokratického socialismu a občanské iniciativy Skutečná levice, se 16. února konala on-line její bilanční tisková konference. Strana je kritická vůči vládní koalici. Upřednostňuje spolupráci v rámci tzv. trialogu s dalšími levicovými mimoparlamentními subjekty Budoucností a Idealisty.

Vláda nebyla schopna přijmout efektivní protiepidemický plán. Zneužívá se obětavosti zdravotníků, řekl spolupředseda Levice Andrej Bóna. Vinu nevidí jen na straně vlády, ale i těch politiků, kteří stávající situaci s nárůstem nemocných COVID-19 a neřízeným šířením pandemie umožnili. Ve Sněmovně není schopnost na jednotné proticovidové strategii, poznamenal. Strana nabízí svůj bezcovidový plán, nazvaný Zero Covid.

Podle dalšího spolupředsedy Levice Vojtěcha Ročka se strana připravuje k samostatné kandidátce do Sněmovny, zatím však o konkrétní podobě jednají základní organizace na členských schůzích. Strana má deset základních organizací v osmi krajích, přičemž členy mají ve všech krajích, informoval Roček. Účast ve sněmovních volbách Levice nepovažuje za činnost nutně vedoucí k zisku mandátů, hlavní je dle Ročkových slov představení strany a programu a také získání nových členů a sympatizantů. V dubnu je v plánu sjezd, který o účasti Levice ve volbách do Poslanecké sněmovny rozhodne.

Jak si Levice představuje spolupráci v levém politické spektru, nastínil člen předsednictva Levice Milan Neubert. »Uvědomujeme si, že žijeme v systému, který více podporuje konkurenci než spolupráci,« připustil. Vloni podle jeho slov Levice oslovila etablované levicové strany, »reakce byly slabší«, řekl. Neubert se domnívá, že »úkol je na nich«, Levice komunikuje se »stejně slabými, jako jsme my«, tedy platformami Idealisté a Budoucnost, s nimiž chce rozvíjet trialog - třeba i o strategii nulového Covidu.

Využije se orlovská nemocnice pro nemocné?

Člen předsednictva Levice Vladimír Farana, jenž je bývalým starostou města Orlová v Moravskoslezském kraji, poukázal na to, že ačkoli jsou nyní zcela přeplněné nemocnice s JIPkami a covidovými odděleními, orlovská nemocnice, jejíž lůžka byla napojena na centrální rozvod kyslíku, byla v březnu 2019 Zastupitelstvem MSK zrušena a budova je dosud prázdná. Základní organizace Levice v Orlové, které Farana předsedá, vyzvala ministra zdravotnictví, aby byla nemocnice v Orlové v současné zdravotnické krizi využita ve prospěch pacientů a občanů.

Ve straně fungují tři platformy - DiEM25, AKORN a feministická platforma, uvedla tajemnice Levice Markéta Juřicová.

Levice kandidovala v krajských volbách v říjnu loňského roku jen v Jihomoravském kraji, kde získala celkem 230 hlasů (0,05 %). Lídrem kandidátky byl Bóna, jenž v roce 2019 kandidoval do Evropského parlamentu na společné kandidátce KSČM – Česká levice společně! na druhém místě.

(mh)

Print screen - autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.