Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Aféra a zatýkání za čachry s očkováním

Peruánská prokuratura vydala zatykače na sedm lidí kvůli podezření z korupce při přednostním očkování proti COVID-19.

Kauza nazývaná Vacunagate hýbe už přes týden peruánskou politikou, a to necelé dva měsíce před dubnovými prezidentskými volbami. Odstoupili kvůli ní i ministryně zdravotnictví a ministryně zahraničí, oběma hrozí až osm let vězení za korupci.

Přednostně očkováno bylo v Peru téměř pět set lidí, z toho každý čtvrtý byl státní úředník. Loni na podzim vakcínu dostal i tehdejší prezident Martín Vizcarra ještě předtím, než ho parlament v listopadu sesadil kvůli podezření z korupce, jíž se podle poslanců dopustil před několika lety jako guvernér. Kvůli tomu, že se nechaly přednostně očkovat, odstoupily i ministryně zdravotnictví Pilar Mazzettiová či šéfka diplomacie Elizabeth Asteteová.

Předběžnou vazbu uvalila prokuratura nyní zatím na sedm lidí, jsou mezi nimi úředníci ministerstva zdravotnictví i rektor a zástupce rektora ze dvou univerzit, které vedly testování čínské vakcíny. Právě v rámci tohoto testování se přednostní očkování několika stovkám lidí v Peru dostalo.

García se poroučel

Případy přednostního očkování zaznamenali v celém světě. Někde stály i křeslo ministry zdravotnictví, kromě Peru to bylo minulý týden například v Argentině. Tamní kauza vyplula na povrch poté, co se novinář Horacio Verbitsky rozhovořil ve svém rozhlasovém pořadu. Uvedl mimo jiné, že přednostně očkován byl díky »svému starému příteli« ministrovi zdravotnictví Ginésovi Gonzálezovi přímo na ministerstvu.

Šéf rozhlasové stanice, která doznání Verbitského vysílala, jeho počínání odsoudil a oznámil, že ho přestane do vysílání zvát. Na Twitteru pak uvedl, že je »nemorální, když jsou za situace, kdy je 50 000 mrtvých, očkovaní VIP«. Ginés González García, který odstoupil, je sám lékař a funkci ministra zdravotnictví vykonával už podruhé. Na svou obranu v pátek na Twitteru sdělil, že k situaci prý došlo kvůli »nechtěnému zmatku« v jeho kanceláři v době, kdy byl mimo hlavní město.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.