Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Opočno zůstane státu

Zámek Opočno na Rychnovsku zůstane státu. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku totiž podle Českého rozhlasu zamítl stížnost rodiny Colloredo-Mansfeldů, a tím potvrdil loňský rozsudek českého Ústavního soudu.

Zamítnutím stížnosti končí třicetiletý spor o vlastnictví zámku mezi dcerou posledního šlechtického majitele zámku Kristinou Colloredo-Mansfeldovou a Českou republikou. Ministerstvo spravedlnosti tímto krokem považuje záležitost za ukončenou, uvedl ČRo. Právní zástupce rodiny Colloredo-Mansfeldů rozhodnutí pro ČRo nekomentoval. Pokračuje ale spor o část mobiliáře zámku, kterým se nyní zabývá Krajský soud v Pardubicích.

Opočno zabavili nacisté, po válce zámek převzal stát. Po pádu socialismu se soudy případem zabývaly opakovaně, s několika zvraty. Colloredo-Mansfeldová dokonce zámek po jistou dobu spravovala. Po zásahu Ústavního soudu ale stát v dubnu 2007 objekt znovu převzal do péče.

Později díky dalšímu nálezu Ústavního soudu dosáhla Colloredo-Mansfeldová obnovy řízení. Padlo však stejné rozhodnutí jako předtím, zámek tedy dosud spravuje Národní památkový ústav. Poslední stížnost Colloredo-Mansfeldové zamítl Ústavní soud loni v květnu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 30 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pruska
2021-02-27 10:30
To až se dozví - selektiv, Morozov nebo donald, tak je trefí
"šlak".
hajek.jiri51
2021-02-27 03:18
Měli by "zkasírovat" šišlouna Schwanzenberga a začít
Orlíkem.
fronda
2021-02-24 00:35
... a ostatní ukradený majetek se státu dřív nebo později zase
vrátí.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama