Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

V kyberprostoru nejvíc útočil Emotet

Česká republika se v lednu dostala mezi země, které čelí většímu množství kyberútoků. V celosvětovém žebříčku se proti loňskému prosinci posunula o 15 příček na 35. místo. Slovensko se umístilo na 70. místě.

Vyplývá to z údajů bezpečnostní firmy Check Point. Na prvním místě v celosvětovém indexu dopadu hrozeb skončil nově Katar, který na druhou pozici odsunul Bhútán.

Velkou část útoků měl ještě v lednu na svědomí trojan Emotet, který byl 27. ledna odstavený po mezinárodní policejní operaci. Během ledna měl dopad na šest procent organizací po celém světě a zůstal nejčastěji použitým škodlivým kódem k útokům na podnikové sítě. V ČR útočil na čtvrtinu firem. Spamové kampaně šířící Emotet využívaly vložené odkazy, škodlivé dokumenty i heslem chráněné soubory ZIP.

»Emotet je jednou z nejničivějších variant malwaru, takže převzetí kontroly nad jeho infrastrukturou je velkým úspěchem. Bohužel můžeme očekávat, že se nevyhnutelně objeví nové hrozby, které jej nahradí,« uvedl regionální ředitel Check Pointu Peter Kovalčík.

Za Emotetem se co do počtu výskytu umístily škodlivé kódy Phorpiex a Trickbot, které ovlivnily shodně čtyři procenta společností. Phorpiex je botnet, který šíří další škodlivé kódy prostřednictvím spamových kampaní. Trickbot je bankovní trojan, který je neustále vylepšován, takže je flexibilní a lze jej využít jako součást víceúčelových kampaní.

Hackeři se podle ředitele IDC-softwarehouse Karla Diviše více zaměřují na lidi pracující z domova. »Nárůst množství kyberútoků je z tohoto důvodu spíše očekávaný. Útočníci se dnes již jednoduše umí dostat do domácí sítě, prostřednictvím které chtějí získat přístup k důležitým firemním datům,« uvedl Diviš.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.