Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

První vojenská akce USA pod Bidenem

Spojené státy při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joe Bidena podnikly vzdušné útoky na zařízení ve východní Sýrii, která využívají milice podporované Íránem. Podle Pentagonu jde o odplatu za raketový útok z poloviny tohoto měsíce v Iráku, uvedla agentura AP.

Bidenova administrativa v prvních týdnech svého působení zdůrazňovala záměr věnovat více pozornosti výzvám pocházejícím z Číny, a to i přes přetrvávající hrozby z Blízkého východu. Bidenovo rozhodnutí udeřit v Sýrii se však podle AP nezdá být náznakem toho, že by chtěl rozšířit americké vojenské nasazení v regionu. Snahou spíše bylo vyslat signál, že je odhodlán bránit americké jednotky v Iráku.

Syrská státní televize uvedla, že americký útok přišel za úsvitu a mířil na několik cílů na východě země poblíž syrsko-irácké hranice. Nejmenovaný člen iráckých milic pak AP řekl, že při náletech zemřel jeden člen Íránem podporovaných ozbrojených skupin a několik dalších utrpělo zranění. Později agentura Reuters s odvoláním na své zdroje napsala o nejméně 17 mrtvých. Uvedla však, že číslo v tuto chvíli nelze nezávisle ověřit.

»Tato přiměřená vojenská odpověď byla provedena společně s diplomatickými kroky, včetně konzultace s koaličními partnery,« řekl k náletům mluvčí Pentagonu John Kirby, podle nějž údery mířily na zařízení využívané mj. šíitskými milicemi Katáib Hizballáh.

Pentagon uvedl, že údery jsou odplatou za raketový útok v Iráku, při němž tento měsíc přišel poblíž města Irbíl o život jeden civilista a několik dalších lidí včetně amerického vojáka a dalších Američanů bylo zraněno.

Proti americké okupaci

Bidenova administrativa útok z 15. února v poloautonomním kurdském regionu odsoudila, ale až tento týden její představitelé naznačili, že není jisté, kdo ho provedl. V minulosti američtí představitelé přisuzovali odpovědnost za početné raketové útoky na americké cíle v Iráku šíitským milicím podporovaným Íránem. K útoku se přihlásila málo známá šíitská skupina Sarája Aulíja ad-Dám s tím, že terčem byla americká okupace Iráku.

Syrské ministerstvo zahraničí odpoledne americké nálety odsoudilo a označilo je za zbabělé a za akci porušující mezinárodní právo. Zároveň varovalo, že mohou vést k eskalaci bojů v regionu.

Rusko, které je spojencem Damašku, nálety také odsoudilo a vyzvalo k »bezpodmínečnému respektování syrské svrchovanosti«. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova Američané před nálety varovali Rusko pouze s několikaminutovým předstihem, což ministr označil za nedostatečné, informovala agentura Ria Novosti. Podle agentury Interfax Lavrov vyzval USA k obnovení kontaktů s Moskvou s cílem objasnit Bidenův postoj ohledně Sýrie.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 13 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2021-02-27 16:03
Nikdy jsem si nedělal iluze o tom, jestli je lepší demokratický, anebo
republikánský prezident. Joe Biden jen tuto zkušenost potvrdil. V
souvislosti s tím, že se USA většinou angažovaly v zemích, kde se
těžila ropa. Války se vedly za všech prezidentů USA a to v těch, kde
měly USA své zájmy. Jen po II. světové- války V Korey, Vietnamu,
Iráku, Líbyi Sýrii, Jugoslávii- Srbsku. Nepočítám ty stovku
konfliktů- převratů, zejména v Latinské Americe, kde USA dosazovaly ty
nejzrůdnější režimy! A většinou to k byly války, z kterými
nesouhlasili i občané, či umělci USA. Připomenu seriál M*A*S*H z
korejské války, film Olivera Stonea- Četa z Vietnamské války. Takže
strýček Joe nezklamal- své volební sponzory z řad vojensko-
průmyslového komplexu!
fronda
2021-02-27 15:51
To se Biden brzy dal na dráhu zločinu. Vlastně jen navázal tam, kde
působil jako viceprezident válečného zločince, masového vraha a
laureáta nobelovy ceny míru Obamy.
Vladimir.novak1
2021-02-27 10:03
No,co jste čekali?Radovánky,že USA zvolilo "demokratického
prezidenta"?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.