Spojené státy při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joe Bidena podnikly vzdušné útoky na zařízení ve východní Sýrii, která využívají milice podporované Íránem. Podle Pentagonu jde o odplatu za raketový útok z poloviny tohoto měsíce v Iráku, uvedla agentura AP.
Bidenova administrativa v prvních týdnech svého působení zdůrazňovala záměr věnovat více pozornosti výzvám pocházejícím z Číny, a to i přes přetrvávající hrozby z Blízkého východu. Bidenovo rozhodnutí udeřit v Sýrii se však podle AP nezdá být náznakem toho, že by chtěl rozšířit americké vojenské nasazení v regionu. Snahou spíše bylo vyslat signál, že je odhodlán bránit americké jednotky v Iráku.
Syrská státní televize uvedla, že americký útok přišel za úsvitu a mířil na několik cílů na východě země poblíž syrsko-irácké hranice. Nejmenovaný člen iráckých milic pak AP řekl, že při náletech zemřel jeden člen Íránem podporovaných ozbrojených skupin a několik dalších utrpělo zranění. Později agentura Reuters s odvoláním na své zdroje napsala o nejméně 17 mrtvých. Uvedla však, že číslo v tuto chvíli nelze nezávisle ověřit.
»Tato přiměřená vojenská odpověď byla provedena společně s diplomatickými kroky, včetně konzultace s koaličními partnery,« řekl k náletům mluvčí Pentagonu John Kirby, podle nějž údery mířily na zařízení využívané mj. šíitskými milicemi Katáib Hizballáh.
Pentagon uvedl, že údery jsou odplatou za raketový útok v Iráku, při němž tento měsíc přišel poblíž města Irbíl o život jeden civilista a několik dalších lidí včetně amerického vojáka a dalších Američanů bylo zraněno.
Proti americké okupaci
Bidenova administrativa útok z 15. února v poloautonomním kurdském regionu odsoudila, ale až tento týden její představitelé naznačili, že není jisté, kdo ho provedl. V minulosti američtí představitelé přisuzovali odpovědnost za početné raketové útoky na americké cíle v Iráku šíitským milicím podporovaným Íránem. K útoku se přihlásila málo známá šíitská skupina Sarája Aulíja ad-Dám s tím, že terčem byla americká okupace Iráku.
Syrské ministerstvo zahraničí odpoledne americké nálety odsoudilo a označilo je za zbabělé a za akci porušující mezinárodní právo. Zároveň varovalo, že mohou vést k eskalaci bojů v regionu.
Rusko, které je spojencem Damašku, nálety také odsoudilo a vyzvalo k »bezpodmínečnému respektování syrské svrchovanosti«. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova Američané před nálety varovali Rusko pouze s několikaminutovým předstihem, což ministr označil za nedostatečné, informovala agentura Ria Novosti. Podle agentury Interfax Lavrov vyzval USA k obnovení kontaktů s Moskvou s cílem objasnit Bidenův postoj ohledně Sýrie.
(čtk)
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 4.7, celkem 13 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.
republikánský prezident. Joe Biden jen tuto zkušenost potvrdil. V
souvislosti s tím, že se USA většinou angažovaly v zemích, kde se
těžila ropa. Války se vedly za všech prezidentů USA a to v těch, kde
měly USA své zájmy. Jen po II. světové- války V Korey, Vietnamu,
Iráku, Líbyi Sýrii, Jugoslávii- Srbsku. Nepočítám ty stovku
konfliktů- převratů, zejména v Latinské Americe, kde USA dosazovaly ty
nejzrůdnější režimy! A většinou to k byly války, z kterými
nesouhlasili i občané, či umělci USA. Připomenu seriál M*A*S*H z
korejské války, film Olivera Stonea- Četa z Vietnamské války. Takže
strýček Joe nezklamal- své volební sponzory z řad vojensko-
průmyslového komplexu!
působil jako viceprezident válečného zločince, masového vraha a
laureáta nobelovy ceny míru Obamy.
prezidenta"?