Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Izrael před soudem

Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) oznámila, že soud zahájí vyšetřování válečných zločinů spáchaných na palestinských územích. Předmětem šetření mohou být činy Izraelců na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.

Soud se dlouho zabýval otázkou své kompetence na těchto územích a na začátku února rozhodl, že se jeho jurisdikce na tato území vztahuje.

Prokurátorka Fatou Bensoudaová ve svém prohlášení uvedla, že se bude vyšetřovat »nezávisle, nestranně, objektivně a bez zvýhodňování«.

Podle Bensoudaové se bude vyšetřování týkat i aktivit Hamásu, který svou raketovou palbou ohrožoval izraelské civilisty. Mluvčí této skupiny Házim Kásim krok ICC uvítal. »Je to krok směrem k uplatnění spravedlnosti, potrestání okupantů a nalezení spravedlnosti pro palestinský národ,« řekl. K dotazu na možnost prošetřování raketové palby řekl, že si je Hamás »naprosto jistý, že odboj proti okupaci je legitimní« a v souladu s mezinárodním právem.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Palestinské ministerstvo zahraničí rozhodnutí také uvítalo - jako příležitost dobrat se »spravedlnosti a odpovědnosti, jako nezbytné podmínky míru«. Úřad vyzval ICC k rychlému postupu, protože »okupanti dál systematicky páchají zločiny na Palestincích«.

V roce 2019 došla na základě předběžného vyšetřování k závěru, že existuje rozumný důvod pro zahájení vyšetřování zločinů izraelské armády v Pásmu Gazy i nelegální osídlovací činnosti Izraele na Západním břehu Jordánu. Vznesla ale žádost na posouzení jurisdikce soudu na území, které není státem. V únoru tříčlenný soudní panel rozhodl, že se pravomoc ICC vztahuje i na tato území.

Palestinská autonomie, která o vyšetřování usiluje, se k ICC připojila v roce 2015, Izrael ale ICC neuznává jako každého, kdo mu dostatečně nepochlebuje.

V Izraeli se podle ČTK soudí, že vyšetřování by se mohlo týkat i několika set izraelských občanů. Ministr obrany Benny Ganc, který byl v minulosti náčelníkem generálního štábu armády, řekl, že k nim může patřit i on. Dodal ale, že vláda pracuje na tom, aby ochránila izraelské občany před ICC. Jakákoli sebereflexe tedy nadále žádná!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 20 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-03-04 15:54
A další dostal kulku. Izrael by měl být obžalován z z genocidy a
neoholocaustu. Ten Adolfův je neospravedlňuje. A co vynucování dodávek
zbraní od Němců za polovic? Izraelská "velkorysost" se
ukázala při přeplácení dodávek vakcín a "daru" jejich
celých 5000 dávek ČR. Stalin měl zase jen pravdu, i když pozdě, když
změnil svůj postoj k státu Izrael. A Briti ji měli výjimečně taky.
joska.korinek
2021-03-04 14:11
Ono v Izraeli mluvit o míru je asi nebezpečné. Já tomu sice moc
nerozumím, ale pamatuji, že před pár lety jeden "kdysi
jestřáb", sotva začal s řečmi o míru, náhle onemocněl a už se
neuzdravil.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.