Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Hluboký propad osobní letecké dopravy, z krize vybředla jen přeprava nákladů

Globální letecká nákladní doprava se v lednu vrátila na úrovně z období před pandemií nemoci CVOVID-19, propad v osobní dopravě se však prohloubil.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Poptávka po letecká nákladní dopravě se letos v lednu podle IATA zvýšila o 1,1 procenta oproti lednu 2019. Sdružení upozornilo, že nepoužívá srovnání s loňským lednem, protože je zkreslené pandemií. »Letecká nákladní doprava je zpátky na předkrizových úrovních, což je dobrá zpráva po světovou ekonomiku,« uvedl šéf sdružení Alexandre de Juniac.

Poptávka po letecké osobní dopravě však byla letos v lednu o 72 % nižší než v lednu 2019. To představuje horší výsledek než meziroční pokles o téměř 70 % v loňském prosinci, napsala IATA.

»Rok 2021 začíná hůř, než rok 2020 skončil, což říká mnohé. Přestože očkování nabírá na tempu, vlády kvůli novým variantám nemoci COVID-19 zpřísňují restrikce,« upozornil de Juniac. »Nejistota ohledně délky trvání těchto restrikcí má dopad také na budoucí cestování,« dodal.

V celém loňském roce se globální letecká osobní doprava kvůli pandemii propadla o 65,9 %. Utrpěla tak nejprudší celoroční pokles v historii. Globální poptávka po letecké nákladní dopravě se loni snížila o 10,6 %. To představovalo nejprudší pokles od roku 1990.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 %. Mezi členy sdružení patří také České aerolinie.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.