Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Čína požaduje vzájemný respekt

Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že Washington co nejdříve odstraní všechna omezení spolupráce, jež jsou podle Pekingu nepřiměřená.

Na tiskové konferenci, která se konala na okraj zasedání parlamentu, to včera řekl čínský ministr zahraničí Wang I. Novou americkou vládu přitom varoval, aby podporou Tchaj-wanu »nepřekračovala červenou linii a nezahrávala si s ohněm«. Šéf čínské diplomacie podle médií zjevně reagoval na vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena z minulého týdne ke vztahům s Pekingem. Šéf Bílého domu označil »rostoucí soupeření s Čínou« za klíčovou výzvu, které Spojené státy čelí.

Čínský ministr zahraničí Wang I. FOTO - Wikimedia commons

Wang včera podle agentury Reuters řekl, že rozdíly mezi Čínou a USA je potřeba zvládat opatrně. Obě strany se podle něj musejí zasazovat o »zdravou konkurenci«, nikoli na sebe vzájemně ukazovat prstem, z čehož nemá prospěch ani jedna z nich.

Obě velmoci jsou ve sporu kvůli vlivu v indicko-pacifickém regionu, kvůli ekonomickým praktikám Pekingu, kvůli postupu čínské vlády v Hongkongu a vůči Tchaj-wanu a také například kvůli údajnému porušování lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang.

Wang na tiskové konferenci podle tiskových agentur mimo jiné také mluvil o změně volebního systému v Hongkongu, které by měl čínský parlament schválit na závěr nynějšího zasedání. Změny volebního systému ministr označil za vylepšení, jsou tam podle něj nutné »v zájmu dlouhodobé stability«.

Pokud jde o Sin-ťiang, Wang se ohradil proti obviňování, že jsou tam porušována lidská práva ujgurské národnostní menšiny. Podle něj se západní politici rozhodli věřit lžím a ujistil, že Čína uvítá, když se do této provincie přijede podívat víc lidí.

Ke vztahu Číny k Evropské unii ministr řekl, že v ní Peking nevidí »systémového rivala«. Čína je podle něj připravena rozvíjet s Unií vzájemně výhodné partnerství. »Čínu a Evropu spojuje široký okruh společných zájmů. Vzájemně výhodná spolupráce byla a zůstane hlavní myšlenkou dvoustranných vztahů. Nejsme systémoví rivalové,« citovala Wanga agentura TASS.

(čtk)

Popisek:

Na okraj zasedání čínského parlamentu jsou pořádány tiskové konference, na nichž se hovoří o zásadních směrech čínské politiky, Wang I každoročně pronáší zahraničněpolitické poselství.

FOTO – ČTK/AP

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 19 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.