Reklama
Umm al-Fahm. FOTO - Wikimedia commons

Policie útočí na oběti, ne na gangy

Až 10 000 lidí přišlo na demonstraci po pátečních modlitbách v izraelském městě Umm al-Fahm obývaném Araby. Protestovali proti izraelské policii, která podle nich nedokáže ochránit arabskou komunitu před organizovaným násilím.

Od začátku roku při něm v arabských městech a vesnicích přišlo o život 22 izraelských Arabů. Podobný protest se konal týden předtím a policisté tehdy použili proti účastníkům slzný plyn a gumové projektily. Zraněno bylo 35 lidí a mezi nimi poslanec za arabskou kandidátku Júsif Džabarín a starosta Umm al-Fahmu.

Počet mrtvých Arabů za dva měsíce už představuje zhruba polovinu zavražděných mezi židovskou komunitou za celý rok. Představitelé izraelských Arabů viní izraelskou policii z rasismu a používání nadměrné síly. Požadují vyšetřování policejních zásahů.

Policie tvrdí, že účastníci demonstrací používají zápalné bomby a kamení. Protistrana naopak obvinila policii ze zablokování silnic kolem města ve snaze zredukovat účast. »Brání lidem přijít do Umm al-Fahmu, protože se bojí jak demonstrantů, tak zločineckých organizací,« řekl arabský poslanec Ajmán Úda, který se demonstrace zúčastnil.

Demonstranti si ale s některými politiky vyřizovali účty a zabránili například v účasti dalšímu poslanci Mansúrovi Abbásovi. Ten stojí v čele jednotné arabské kandidátky a dlouhodobě bojuje za řešení vysoké kriminality v arabských komunitách. Ve snaze přimět vládu ke spolupráci byl ochoten v parlamentu hlasovat pro imunitu premiéra Benjamina Netanjahua, obžalovaného ve třech korupčních kauzách. Podle izraelských Arabů tím Abbás překročil přijatelnou mez. »Budeme bojovat za to, abychom mohli slušně žít a porazili násilí i zločin,« řekl Úda.

V Izraeli se budou konat 23. března parlamentní volby a arabské strany, které zastupují pětinu izraelských občanů, mají silnou pozici. Netanjahu minulý týden oznámil, že vláda na boj proti zločinu v arabské komunitě vyčlení 150 milionů šekelů (995 milionů korun), což je ale podle zástupců Arabů nedostatečné.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.