Reklama
Jaderná elektrárna Dukovany. FOTO - Wikimedia commons

Dukovany prošly generační obměnou

Jaderná elektrárna Dukovany přijala od začátku roku 60 pracovníků, i kvůli odchodům do důchodu. Do konce letoška ještě plánuje nabrat asi tři desítky lidí.

Sdělil to mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárna funguje od roku 1985. Hlavní vlna generační výměny pracovníků se tam uskutečnila v minulých pěti letech, což se projevilo snížením věkového průměru pracovníků o tři roky na nynějších 44,5 roku.

V elektrárně 1430 lidí, od roku 2016 nastoupilo 589 nových zaměstnanců. Kromě odchodů do penze vzniklo také 250 nových pracovních míst. Nárůst způsobily nové bezpečnostní a technické požadavky provozu a posilování útvarů technických kontrol, uvedl mluvčí.

Za odborníky odcházející do penze zajišťuje elektrárna náhradníky s předstihem. Většina nynějších nových zaměstnanců podle mluvčího nastupuje na provoz, kde budou dva roky v zácviku na pozici, která se uvolní odchodem do důchodu v letech 2022 nebo 2023.

Mezi zaměstnance s nejvyšší odborností patří v elektrárně vedle operátorů blokových dozoren například jaderní fyzici a chemici, uvedl mluvčí. Žen pracovalo na začátku roku přímo v elektrárně 132, v posledních pěti letech jejich počet stoupl o tři desítky. »Jde převážně o pracovnice s technickým vzděláním,« uvedl Bezděk. Ženy pracují třeba i na pozicích laborantek a jako fyzičky. Ze zaměstnanců elektrárny má 35 procent vysokoškolské vzdělání, 53 % je středoškoláků.

Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v České republice. Firma ČEZ již dříve uvedla, že chce udržet nynější bloky v chodu 60 let. V Dukovanech také chystá stavbu nového jaderného zdroje. Finální textová podoba tendru na stavbu bloku Dukovan se aktuálně upřesňuje, uvedl minulý týden ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2021-03-10 16:41
Krásnę.Vlajková loď Československého průmyslu má nádhernou
perspektivu ,jen ta demokracie kazí lepší dojem.Snad se podaří vybrat
ROSATOM jako pokračovatel velmi dobré spolupráce.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.