Reklama

Rosatom zajišťuje práci pro české firmy

Firmy z České republiky pokračovaly i loni s dodávkami materiálu pro reaktory typu VVER ruské státní korporace Rosatom. Jejich produkce zamířila do exotických destinací jako je Indie a Bangladéš, mají ale podepsány smlouvy i na dodávky do evropských projektů v Maďarsku nebo Finsku.

Informovala o tom společnost Rosatom, která patří mezi zájemce o stavbu nového bloku tuzemské jaderné elektrárny Dukovany.

»V roce 2020 jsme kromě Česka a Slovenska realizovali dodávky kabelů pro jaderné elektrárny typu VVER v Rusku a na Ukrajině. Dohromady šlo o dodávky v hodnotě 18,5 milionu korun. Pro příští roky máme rozjednány dodávky hermetických kabelových průchodek, kabelů a spojek pro elektrárny Belene v Bulharsku, Akkuyu v Turecku a především Paks II v Maďarsku. Velký potenciál vidíme i v egyptském projektu El-Dabá,« uvedl statutární ředitel západočeské společnosti Kabelovna Kabex Anton Slobodin.

Dva bloky typu VVER-1200 generace III+ nyní staví Rosatom v turecké jaderné elektrárně Akkuyu. Servopohony pro elektrárnu vyrábí středočeská společnost ZPA Pečky, armatury opavská firma Arako a čerpací techniku strojírenská skupina Sigma Group. Dodávky stejných firem směřovaly i do elektrárny Rooppur v Bangladéši, armatury tam dodala také společnost MSA z Dolního Benešova na Opavsku. Například Arako loni do Bangladéše vyslalo zboží v hodnotě přes 80 mil. Kč, pokračovat v dodávkách bude i v letošním roce.

Dalších více než 175 mil. Kč pak v loňském roce činily dodávky Araka do Indie, kde Rosatom staví celkem šest bloků VVER-1000. I tam loni putovaly armatury z MSA a Araka a servopohony od ZPA Pečky. České firmy se podílejí také na referenčních blocích technologie VVER-TOI, která navazuje na VVER-1200, a jež Rosatom staví v Rusku. »Arako v roce 2020 dodalo uzavírací vlnovcové ventily A20 a Sigma Group v roce 2021 dodá první část nasmlouvaných čerpadel,« uvedl Rosatom.

Velký potenciál pro české firmy podle ní skýtají nové jaderné projekty, které koncern postupně rozjíždí. »Například o dodávkách pro maďarskou Paks II, která má získat stavební povolení letos na podzim, jednají společnosti Sigma Group, Kabelovna Kabex a zájem mají i I&C Energo a ZAT,« sdělila ruská společnost. »Velký zájem mezi českými firmami panuje i o další evropský projekt Rosatomu, jadernou elektrárnu Hanhikivi ve Finsku,« dodala.

Mezi možnými uchazeči tendru na stavbu nového bloku v tuzemské jaderné elektrárně Dukovany jsou podle dostupných informací právě ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2021-03-23 18:43
Dukovany stavěli Rusové. Nevidím tedy důvod proč dávat přednost v
zakázce někomu kdo to nestavěl.Tím spíš ne zemi, kterou vede
válečný štváč.Bůhví co by s tím nakonec provedli. Hádám že by
vyměnili řídící blok za ten jejich a v případě kdy se jim to bude
hodit by nám to prostě vypnuli. Nebo taky přivedli k výbuchu.
hajek.jiri51
2021-03-12 14:02
Na Rosatom a vůbec RF je spoleh. Ne jak na premianty západoprd*lolezců.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.