Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Průmysl se jako celek dál drží nad vodou, stavebnictví je stále v červených číslech

Průmyslová výroba v lednu vzrostla podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 0,9 procenta. Stavební produkce klesla o 5,2 %.

»Navzdory všem překážkám se průmysl jako celek zatím drží. V lednu, podobně jako koncem loňského roku, průmyslová produkce mírně rostla. Můžeme to považovat za dobrý výsledek, neboť čísla srovnáváme s lednem roku 2020, kdy hospodářství v Česku ještě běželo standardně. Situace ve stavebnictví se prozatím výrazně nezměnila, omezení se odráží zejména v plynulosti výstavby pozemních staveb,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

K meziročnímu růstu průmyslu nejvíce přispěly výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba chemických látek a chemických přípravků a výroba elektrických zařízení. Produkce naopak klesla ve výrobě nápojů, výrobě potravinářských výrobků a u oprav a instalací strojů a zařízení.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně vzrostly o jedno procento, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 3,5 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly o 2,2 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích meziročně se snížila o 4,6 %. Nové zakázky ze zahraničí přitom stouply o 5,5 %, avšak tuzemské klesly o 23,9 %.

Výrazněji se již snížila zaměstnanost v průmyslu. Průměrný evidenční počet zaměstnanců zde v lednu klesl meziročně o 3,5 %.

Inženýrské stavby jedou

Produkce v pozemním stavitelství (zejména stavby budov) se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 6,5 %, inženýrské stavitelství (převážně budování dopravní infrastruktury) ale zaznamenalo růst o 0,1 %.

»Stavební produkce v lednu narazila na vysokou základnu a horší počasí, přesto její meziroční pokles nebyl tak výrazný a meziměsíčně dokonce vzrostla. Dále platí, že inženýrské stavitelství je na tom lépe než pozemní stavby,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby.

Stavební úřady vydaly v lednu 6044 stavebních povolení, meziročně o 12,3 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 33 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesla o 8,3 %.

Počet zahájených bytů klesl meziročně o 11,3 % na 2629 bytů, počet dokončených bytů vzrostl o 11,5 % na 3027 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v lednu snížil meziročně o 0,7 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.