Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Před rokem se kvůli covidu poprvé uzavřely obchody či hospody

Před rokem se v Česku kvůli šíření koronaviru poprvé uzavřely restaurace a většina obchodů a služeb. Omezení začalo platit od soboty 14. března 2020. Hospody za rok fungovaly uvnitř jen půl roku, podobné to bylo u služeb. Koncem jara a v létě přišlo uvolnění, po kterém většina podniků mohla za zpřísněných hygienických podmínek a někdy s menší kapacitou opět fungovat. Na podzim ovšem přišla další vlna šíření nákazy a s ní opětovné omezení.

Omezení provozu se nedotklo jen malé části obchodů, které nabízejí základní životní potřeby. Šlo například o potraviny, lékárny, drogerie nebo benzinové pumpy. Prodávat mohly také obchody s potřebami pro malá domácí zvířata, oční optiky nebo trafiky. Kvůli možnosti šít roušky už na jaře vláda povolila otevřít galanterie. Ze služeb zůstaly v provozu třeba autoservisy.

Uvolňování v případě obchodů přišlo v druhé polovině dubna, začalo u farmářských trhů a autobazarů, následovaly menší obchody a od 11. května se otevřela nákupní centra. Za zpřísněných hygienických opatření fungovaly obchody téměř normálně až do podzimu, kdy s rostoucími počty nákaz přišla zpřísněná opatření. Většina obchodů musela znovu zavřít 22. října, přivítat zákazníky znovu mohly po šesti týdnech 3. prosince. Fungovat mohly všechny prodejny, ale s omezením počtu zákazníků v obchodě a dvoumetrovými rozestupy. Přísnější restrikce opět přišly 27. prosince.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Restaurací se loni vládní opatření dotkla jako prvních. Zavřeno musely mít od pátku 13. března mezi 20:00 a 6:00, od následujícího dne musely zavřít úplně a nabízet mohly jen prodej z okénka nebo rozvoz. První změna přišla po dvou měsících, od 11. května byl povolen provoz restauračních zahrádek, o dva týdny později se otevřely i vnitřní prostory. S růstem nových případů covidu přikročila vláda nejprve v polovině září k omezování otevírací doby, restaurace a další podniky musely mít zavřeno přes noc, zavírací doba se postupně přesunula na 20:00. Od 14. října mohla být opět otevřena už jen výdejní okénka a tento stav trval skoro dva měsíce. Restaurace mohly mít otevřelo jen mezi 3. a 17. prosincem, nyní jsou téměř tři měsíce opět uzavřeny.

Majitelé podniků mají nárok na různé formy podpory, ta ale podle nich často nestačí nebo dorazí se zpožděním. Od listopadu se v médiích ozývá stále hlasitější kritika uzavření restaurací, zejména od jejich majitelů, z nichž část své firmy drží při životě jen s vypětím všech sil. Někteří podniky na protest otevřeli. Vznikla také protestní iniciativa Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s vládními opatřeními a uvažuje o vstupu do politiky.

Omezení služeb se netýká jen restaurací, na jaře a nyní od podzimu postihly zákazy třeba i kadeřnictví. Uzavřeny jsou také hotely a další provozovny nabízející ubytování.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.