Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Růst objemu veřejných zakázek asi končí

Objem zakázek, které veřejní investoři v České republice zadali stavebním firmám, do konce února vzrostl meziročně o 7,6 procenta na 34,1 miliardy korun. Počet klesl o 15 % na 488. Celková hodnota byla z velké části ovlivněna pěti dílčími zakázkami pro firmu Eurovia v projektu PPP na dálnici D4 za 10,1 mld. Kč. Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 11,6 mld. Kč. Hodnota nově vypsaných zakázek více než o polovinu klesla.

Vyplývá to z údajů společnosti IS. Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně výstavbu bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, klesla meziročně o 45,1 % na 4,6 mld. Kč. U inženýrských staveb, tvořených hlavně budováním dopravní infrastruktury, se hodnota zakázek zvýšila o 26,3 % na 29,5 mld. Kč.

»Pro další vývoj stavební produkce bude klíčové, jak se podaří realizovat stavební práce na zadaných smluvně zajištěných zakázkách. Limitujícím faktorem se může stát s ohledem na vývoj pandemické situace zajištění potřebných pracovních kapacit pro realizaci zakázek ve smluvních termínech,« uvedl analytik stavebního trhu IS Ivan Vrhel. Problémem podle něj může být také omezení výdajů na financování veřejných zakázek kvůli výpadkům rozpočtových příjmů samosprávných celků.

Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací klesl meziročně o 18,4 procentního bodu na 32,9 %. V porovnání s koncem ledna se o osm procentních bodů zvýšil. Průměrná velikost zakázky vzrostla meziročně o 26,4 % na 69,9 milionu Kč. Hodnota osmi zakázek překročila miliardu korun. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 22 miliardových zakázek.

Nejvíce zakázek získala společnost OHL ŽS, která samostatně vyhrála 19 tendrů za 10,5 mld. Kč. Z dalších 6,6 mld. Kč bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.

Objem nově vypsaných stavebních zakázek nicméně dává tušit, že veřejní investoři začínají ochabovat. Jejich hodnota do konce února klesla meziročně o 51,7 % na 21,6 mld. Kč. Objem zakázek v pozemním stavitelství se snížil meziročně o 8,7 %, v inženýrském stavitelství klesl o necelé tři pětiny.

Veřejné zakázky měly podle Českého statistického úřadu předloni podíl na celkových tržbách stavebních firem 45,9 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.