Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Zdaleka nejvíc zbraní vyvážejí Američané

Mezinárodní objem dodávek větších zbraní v období let 2016 až 2020 stagnoval, a ukončil tak růst, který trval více než deset let. Spojené státy, Francie a Německo, což jsou tři z největších vývozců, objem dodávek zvýšily, vývoz z Ruska a Číny se naopak snížil. Ve své zprávě to uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Je to poprvé od období let 2001 až 2005, kdy objem dodávek větších zbraní, což je indikátor poptávky, se ve srovnání s předchozím pětiletým obdobím nezvýšil. Nadále však zůstává blízko nejvyšší úrovně od konce studené války.

Pandemie nemoci COVID-19 zastavila globální ekonomiku a stáhla mnoho zemí do hluboké recese. Podle SIPRI je však zatím příliš brzy na hodnocení toho, zda zpomalení dodávek zbraní bude pokračovat.

»Ekonomický dopad pandemie by mohl vést k tomu, že některé země v příštích letech přehodnotí dovoz zbraní,« uvedl výzkumný pracovník programu SIPRI pro zbraně a vojenské výdaje Pieter Wezeman. »Nicméně ve stejné době, dokonce i na vrcholu pandemie v roce 2020, několik zemí podepsalo velké kontrakty na větší zbraně,« dodal.

Například Spojené arabské emiráty nedávno podepsaly dohodu se Spojenými státy o koupi 50 stíhaček F-35 a až 18 vojenských bezpilotních letounů v rámci balíčku v celkové hodnotě 23 miliard dolarů (505,3 mld. Kč).

Nejvyšší nárůst dovozu zbraní zaznamenaly země Blízkého východu. V posledních pěti letech se jejich dovoz ve srovnání s roky 2011 až 2015 zvýšil o 25 procent. Saúdská Arábie, která je největším dovozcem zbraní, zvýšila import o 61 %, Katar dokonce o 361 %.

Z jednotlivých oblastí byl největším dovozcem region Asie a Oceánie. Na celkovém objemu se podílel 42 %. Největšími v regionu BYLY Indie, Austrálie, Čína, Jižní Korea a Pákistán.

Největším vývozcem zbraní pak zůstaly USA, jejichž podíl na celkovém objemu vývozu se za posledních pět let zvýšil na 37 z 32 % v letech 2011 až 2015. Spojené státy dodaly zbraně do 96 zemí, což je mnohem více než u dalších dodavatelů. Téměř polovina směřovala na Blízký východ. Vývoz z USA stoupl o 15 %, země tak významně zvýšila odstup od druhého největšího vývozce, kterým je Rusko. Vývoz z Ruska naopak klesl a podíl na celkovém vývoji se snížil na 20 %. Důvodem je hlavně propad vývozu do Indie. Další příčky obsadily Francie, Německo a Čína.

SIPRI se při svých výpočtech zaměřuje na objemy, nikoli na finanční hodnotu obchodů se zbraněmi. Protože objem dodávek v jednotlivých letech může výrazně kolísat, údaje jsou za pětileté období, což poskytuje stabilnější měřítko trendů. Statistika nezahrnuje ruční zbraně.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.