Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Vytěžené dříví je ze čtyř pětin z kalamit

Státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil těžbu dřeva o tři procenta na rekordních 14,35 milionu metrů krychlových (kubíků). Nepokračoval tak razantní nárůst z roku 2019, kdy těžba kvůli masivnímu šíření kůrovce vzrostla meziročně o 30 % na 13,9 mil. kubíků. Letos podnik plánuje mírné snížení těžby na 14,07 mil. kubíků.

Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi a jeho prioritou je zvládnutí kůrovcové kalamity.

Těžba dřeva ve státních lesích začala významně růst s příchodem kůrovcové kalamity od roku 2018. V letech bez této kalamity činila těžba u Lesů ČR kolem osmi milionů kubíků.

Těžba kůrovcového dřeva loni klesla asi o dvě procenta na 9,58 mil. kubíků. »Loňský rok byl chladnější a deštivější, což lesům určitě prospělo. Stromy jsou ale dlouhodobě stresované několikaletým suchem, takže kalamita pokračuje,« uvedla Jouklová. Nejvíce nyní chřadnou lesy na Vysočině a dále v Jihomoravském, Jihočeském, Plzeňském, Středočeském a Ústeckém kraji.

Likvidaci kalamity podle Lesů ČR přinese pokračování těžby napadeného dříví ve spojení s vlhčím počasím. »Kůrovec se šíří všemi lesy, bez ohledu na vlastnictví, což má na vývoj a zvládnutí kalamity značný vliv. Snad máme nejhorší za sebou, ale závisí to do značné míry na rychlém zpracování napadeného dříví všemi vlastníky a také na počasí v letošním roce,« uvedla mluvčí.

Těžba dřeva ve státních lesích loni klesla na celé Moravě, mírně na Vysočině, v Jihočeském kraji a Královéhradeckém kraji. Naopak rostla zejména v Ústeckém a v Libereckém kraji a také v Karlovarském a Plzeňském, Středočeském a Pardubickém kraji. Největší kůrovcové těžby v objemu 2,28 mil. kubíků byly loni na Vysočině. Přes milion kubíků se vytěžilo v Jihomoravském a v Jihočeském kraji.

Těžbu vlastními kapacitami Lesy ČR loni znásobily na 800 000 kubíků z předloňských 261 000 kubíků. Hlavní část těžeb nadále pro podnik ale nadále dělaly soukromé lesnické firmy.

Kromě těžby dřeva napadeného kůrovcem se ve státních lesích vytěžilo i dva miliony kubíků dřeva poškozeného větrem. Podíl nahodilých těžeb z kůrovce a větrných kalamit na těžbách tak loni dosáhl 80 %.

Výsledky hospodaření loňského roku podnik zatím nezveřejnil. Na konci loňského roku uvedl, že by měl mít zisk na úrovni 70 milionů korun. Dostat výsledek do plusu podniku mají pomoci státní příspěvky. Bez nich podnik původně očekával zhruba dvoumiliardovou ztrátu. Předloni se hospodaření podniku propadlo do ztráty 790 mil. Kč.

Podle odhadu odborníků z think tanku Czech forest dosáhly loni v ČR škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou porostů 44 miliard Kč. Kůrovec podle nich loni v zemi napadl 35 až 40 mil. kubíků dřeva.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.