Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Bristol se otřásal až hluboko za půlnoc

Nedělní protesty v západoanglickém městě Bristolu poznamenaly výtržnosti. Nepokoje v ulicích trvaly téměř do rána.

Při střetu s demonstranty utrpělo zranění nejméně 20 policistů, dva z nich vážné. S odvoláním na policii o tom informoval zpravodajský web BBC. Účastníci manifestace, která předcházela střetům s bezpečnostními složkami, přišli vyjádřit nesouhlas s navrhovaným zákonem, jenž má rozšířit pravomoci policie.

Demonstrace začala poklidně v neděli odpoledne, postupně se ale vyvinula v násilné střety s policií. Stovky lidí zaútočily na jednu z policejních stanic. Výtržníci se pokusili rozbít prosklené průčelí služebny a zapálit zaparkované policejní dodávky. Pořádkové jednotky však malé plameny rychle uhasily. »Když protest začal (na veřejném prostranství) College Green, bylo tam okolo 3000 lidí. Z nich se asi 400 až 500 rozhodlo začít před (policejní stanicí) s násilnostmi,« uvedl Andy Marsh, šéf policie oblasti Avon a Somerset, pod jehož působnost spadá i Bristol. »Do 17.30 místního času jsme tam měli 300 strážníků. Nastolit pořádek v centru Bristolu a rozehnat účastníky se nám podařilo v 1.30,« dodal Marsh.

Výtržnosti odsoudila britská ministryně vnitra Priti Patelová. Střet označila za »nepřijatelný« a dodala, že »násilnosti a nepokoje« nebude nikdy tolerovat. Demonstrace se konala na protest proti chystanému novému zákonu o policii, trestných činech a soudech, který mimo jiné dává policii větší pravomoci při omezení protestních shromáždění. Na zákon se upřela pozornost poté, co policie tvrdě zasáhla proti lidem, kteří se zapojili do protestů po nedávné vraždě Sarah Everardové.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová. FOTO - Wikimedia commons

»Je to ostudné a skandální. Policisté šli do práce a někteří z nich se domů vrátili přes nemocnici zbití a potlučení,« uvedla policejní komisařka oblasti Avon a Somerset Sue Mountstevensová. Sedm lidí bylo podle ní v souvislosti s výtržnostmi zadrženo.

Marsh dodal, že poškozeno bylo 12 policejních vozů a zasažená policejní stanice utrpěla významné škody. »Strážníci se ocitli pod palbou kamenů, střel a ohňostrojů a byla to pro ně strašlivá situace. Máme 20 zraněných policistů, dva z nich vážně,« uvedl šéf místní policie. O počtu zraněných demonstrantů neinformoval.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.