Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Slovenská vláda v troskách

Slovenská vláda se rok od nástupu do úřadu postupně rozpadá. Prezidentka Zuzana Čaputováv  dopoledne přijala demisi vicepremiéra a ministra hospodářství Richarda Sulíka, odpoledne pak i ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové. Poté vyzvala k demisi samotného premiéra.

Jde již o třetího a čtvrtého člena/členku pravicové vlády premiéra Igora Matoviče, kteří v Bratislavě odešli z funkce v pokračující koaliční a vládní krizi. Kvůli napjatým vztahům mezi vládními stranami předseda parlamentu Boris Kollár na týden přerušil schůzi NR SR, která má v programu i návrhy zákonů související s koronavirovou krizí.

Sulík je předsedou neoliberální pravicové strany Svoboda a solidarita (SaS). Ta v minulých dnech podmínila své setrvání v koalici odchodem premiéra, protože podle ní Matovič není osobnostně, komunikačně a ani managersky schopný vést zemi. Odchod Matoviče, který podle svých kritiků vsadil na konfrontační styl politiky, požaduje i nejmenší vládní strana Za lidi, ze které je právě Kolíková. Ta už dříve řekla, že členkou kabinetu pod vedením Matoviče nezůstane.

Igor Matovič. FOTO - Wikimedia commons

SaS dala Matovičovi čas na demisi do středy, v opačném případě podle Sulíka zítra rezignují i ministři školství a zahraničí, které nominovala SaS. V případě odchodu SaS z vlády by si kabinet v NR SR udržel už jen těsnou většinu.

Matovič o víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika požadavků. Jedním z nich byla i demise Sulíka. SaS ale už odmítla další požadavek Matoviče, aby se vzdala vedení jednoho ze tří ministerstev, jak by odpovídalo volebním ziskům z loňska. Matovič, jehož odchod z čela vlády si podle sondáže přejí více než čtyři pětiny Slováků, v souvislosti se svou případnou demisí hovořil také právě o rezignaci Kolíkové. Sám pak chce v inovované vládě zůstat alespoň ministrem. Má zájem o post vicepremiéra pro boj s korupcí, což před loňskými volbami patřilo k hlavní agendě jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Sulík se ale postavil proti vytváření nového postu ve vládě.

Šéf parlamentu a vládního hnutí Jsme rodina Kollár podle ČTK řekl, že vládní krizi je třeba vyřešit v průběhu jednoho týdne, v opačném případě Jsme rodina odejde z koalice.

V nynější vládní krizi už odstoupil ministr zdravotnictví Marek Krajčí z OĽaNO. Následně rezignoval ministr sociálních věcí z hnutí Jsme rodina Milan Krajniak. Jejich nástupci zatím nebyli jmenováni, zmíněná ministerstva dočasně řídí jiní členové vlády. Ministerstvo hospodářství po Sulíkově demisi prozatím povede ministr dopravy Andrej Doležal, který je již také zastupujícím ministrem sociálních věcí. Resort Kolíkové dočasně povede její stranická šéfka, vicepremiérka a ministryně investic, regionálního rozvoje a informatiky Veronika Remišová.

Ministr obrany za OĽaNO Jaroslav Naď v diskusním pořadu televize Markíza řekl, že Matoviče by pro případ demise mohl v čele vlády vystřídat jeho stranický kolega a ministr financí Eduard Heger. Takovou případnou nominaci už dříve uvítal také Sulík. Heger je i médii označován za smířlivého politika.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.