Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Milion naočkovaných, tempo ale klesá

Alespoň jednu dávku vakcíny proti nemoci COVID-19 zatím dostal v ČR víc než milion lidí, obě potřebné dávky má 371 235 obyvatel. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci dohromady téměř 1,38 milionu dávek, minimálně jednou dávkou bylo k pondělnímu večeru očkováno přesně 1 007 422 lidí.

Tempo očkování místo slíbeného zrychlení znatelně opadá. Počet dávek podaných tuto neděli byl ale nejnižší od začátku března. V pondělí zdravotníci aplikovali 33 331 dávek očkovací látky, to je zhruba o 2800 méně než ve stejný den předchozího týdne. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) sice slíbil, že v tomto týdnu by mohl počet očkování stoupnout na 60 000 až 70 000 denně, ale ještě před pár dny přitom sliboval tempo 100 000 očkovaných denně. Slíbené vakcíny zkrátka nepřišly, přiznal po pondělním jednání vlády.

Zrychlení by mohlo přinést odsouvání druhých dávek. I jedna dávka očkování podle odborníků prokazatelně snižuje riziko těžkého průběhu, hospitalizace a smrti. Rada vlády pro zdravotní rizika nerozhodla o tom, zda se má prodloužit interval mezi první a druhou dávkou očkování. K návrhu se vrátí za týden.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Při očkování proti novému typu koronaviru postupuje nejrychleji ze všech zemí Izrael, kde bylo dosud první dávkou vakcíny naočkováno téměř 5,2 milionu lidí, skoro 60 procent obyvatelstva. Ze zemí Evropské unie je na tom nejlépe malá Malta, kde alespoň první dávku vakcíny dosud dostalo 22,5 procenta obyvatel. V ČR dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 9,4 procenta obyvatel, což ji v sedmadvacítce řadí na desáté místo.

V Česku se zatím používají tři vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), obě se podávají ve dvou dávkách. Téměř 80 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, přes 13 procent od AstraZeneky a víc než osm procent od firmy Moderna. V dubnu má dorazit očkovací látka od společnosti Johnson & Johnson, která se aplikuje jen jednou. Ruskou vakcínu Sputnik V ministerstvo zdravotnictví odmítá do doby, než bude schválena Evropskou lékovou agenturou.

Nejvíc podaných dávek vakcín vykazuje s velkým odstupem před ostatními kraji Praha, kde lékaři a očkovací centra vykázali 252 000 dávek. Praha je tak naočkována zhruba z pětiny. Následuje Jihomoravský kraj se 164 263 dávkami a Středočeský kraj se 147 668 podanými dávkami. Nejnižší počet vykázaných dávek má Karlovarský kraj, nejméně lidnatý kraj v ČR, do pondělního večera jich v tomto regionu bylo 45 282.

Přednostně nyní dostávají vakcínu senioři, u nichž je vyšší riziko vážného průběhu nemoci a úmrtí. Očkují se také zdravotníci, záchranáři, další pracovníci kritické infrastruktury a učitelé.

Česko má objednané vakcíny pro asi 11 milionů lidí. Cílem je proočkovat asi 70 procent dospělé populace, což by se mělo podle vlády stihnout do konce letošního léta. Dosud používané vakcíny nejsou určeny dětem.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.