Reklama

RF a Čína reagují na výpady Bruselu

Rusko a Čína považují západní sankce za nepřijatelné. Vztahy s Ruskem zničil Brusel, takže Moskva už nemá vztahy s Evropskou unií jakožto organizací, ale pouze z některými jejími členskými státy.

Na tiskové konferenci v Číně to řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Ve společném prohlášení diplomacie obou zemí žádají kvůli »všeobecnému neklidu ve světové politice« o uspořádání summitu stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. FOTO - Wikimedia commons

Ministři zahraničí EU v pondělí schválili sankce vůči některým konkrétním lidem za údajné porušování lidských práv v Číně. Míří na Číňany odpovědné za zacházení s menšinovými Ujgury. Kromě EU sankce vyhlásily také USA, Kanada a Británie. Peking reagoval ostrými slovy a vlastními sankčními kroky.

Předseda Evropské rady Charles Michel navíc v pondělí prohlásil, že vztahy mezi EU a Ruskem jsou na historickém dně kvůli neshodám v mnoha oblastech. V únoru EU vyhlásila sankce proti několika Rusům za uvěznění protirežimního provokatéra Alexeje Navalného.

Odstranit anomálie

Lavrov začal jednat v Číně v pondělí a vystoupil na tiskové konferenci se svým čínským protějškem Wang I. Odmítli západní kritiku situace lidských práv ve svých zemích a prohlásili, že Čína a Rusko usilují o pokrok v otázce klimatických změn nebo pandemie koronaviru. Rusko-čínské vztahy se rozvíjejí rychleji než vztahy Ruska s EU, dodal Lavrov. Moskva ale může začít budovat lepší vztahy, pokud z nich Unie odstraní anomálie.

Ministr také jako naprosto chybné odmítl tvrzení Západu o prospěchářství Ruska a Číny co se týče vakcín proti COVID-19. Rusko je vedeno humanitárními zájmy, nikoli geopolitickými nebo obchodními důvody, vysvětlil Lavrov.

»V době vzrůstajícího globálního politického neklidu je nezbytné, aby summit stálých členů RB OSN nastolil přímý dialog o řešení problémů společných lidstvu v zájmu udržení globální stability,« uvádí se v prohlášení, které zveřejnilo na svých stránkách ruské ministerstvo zahraničí. Stálými členy Rady bezpečnosti jsou kromě Ruska a Číny také Francie, Británie a USA.

Prohlášení se podle ČTK nezmiňuje o USA, ale Lavrov v Číně prohlásil, že Washington spoléhá na vojenské a politické svazky z doby studené války ve snaze zničit konstrukci mezinárodního práva.

Omezit závislost na dolaru

Lavrov na začátku své nynější návštěvy Číny vyzval, aby Moskva a Peking omezily závislost na dolaru. Ve společném prohlášení také oba státy varují ostatní před vměšováním do svých vnitřních věcí.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 109 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-03-24 14:13
Ze strany RF a Číny je to házení perel sviním. Do sblížení RF a
Číny je doslova nahnaly tupou politikou založenou na chamtivosti a
konfrontaci Vytvořili kolos, tentokrát ne na hliněných nohách. Ruské
přírodní zdroje, mozky a odstrašující síla (díky chytrému
Putinovi) , čínské lidské zdroje a technologická vyspělost !díky
prozíravé politice KS Číny) se teď těmto neokonským blbcům
vzpříčili v krku. Kde jsou kecy o nějakých "hodnotách" a
globální spolupráci. Tahle svoloč nedokáže pekročit svůj vlastí
hamounský neokolonialistický stín.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.