Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Zadlužení ČR v zahraničí mírně kleslo

Zahraniční dluh České republiky ke konci loňského roku činil 4,301 bilionu korun. Meziročně byl nižší o 83,2 miliardy Kč. Představoval 76,1 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí se zahraniční dluh snížil o 64,8 mld. Kč, hlavně díky poklesu zadluženosti vládního sektoru.

Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu činil 17 %. Bankovní sektor zaznamenal ve 4. čtvrtletí růst zahraniční zadluženosti vlivem nákupů krátkodobých dluhopisů zahraničními investory a ke konci roku tvořil 40,5 % celkové zadluženosti. Zahraniční závazky ostatních sektorů zaujímaly 42,5 % z celkového dluhu.

Na soukromý sektor připadá ze zahraničního dluhu 74 %. Zbývající část tvoří závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky vládního sektoru, soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu.

»V časové struktuře zahraničního dluhu zaujímají závazky s původní splatností delší než jeden rok 43,6 % z celkových dluhových pasiv,« uvedla centrální banka.

Z hlediska instrumentů jsou v zahraničním dluhu nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a dluhopisy, v souhrnu představují 48,4 % zahraničního dluhu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.