Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

ČR ignoruje Evropskou sociální chartu

ČR nedodržuje při odměňování mužů a žen Evropskou sociální chartu. Ve své nejnovější zprávě to uvádí Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) při Radě Evropy. Dospěl k závěru, že ČR neučinila dostatečný pokrok ve snižování rozdílu v platech mezi oběma pohlavími.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat, na nějž se výbor odvolává, činil v roce 2015 rozdíl v platech mužů a žen v České republice 22,5 procenta, v roce 2016 to bylo 21,5 procenta, v roce 2017 činil 21,1 procenta a v roce 2018 klesl na 20,1 %. Mzdový rozdíl tak zůstal v ČR po celé sledované období podstatně vyšší, než byl průměr 28 zemí Evropské unie v roce 2018. Činil tehdy 15 %.

V uvedeném období se propast mezi výší platů obou pohlaví celkově snížila o 2,4 procenta a stále klesá, ovšem velmi pomalým tempem, podotkl ECSR. Povinnost České republiky dosáhnout výrazného pokroku ve snižování rozdílu mezi platy mužů a žen tedy nebyla podle výboru splněna. Ženy v Česku vydělávají dlouhodobě v průměru o pětinu méně. Důvodem je hlavně to, že pracují v méně placených oborech a na nižších postech. Dopad na částku má i mateřství. Nižší výdělek pobírá podle průzkumů ale řada žen i v případě, že dělají stejnou práci jako jejich mužští kolegové. Evropský výbor pro sociální práva žádá, aby ČR v příští zprávě informovala o konkrétních opatřeních, která zavedla na podporu rovnosti pohlaví, na překonání genderové segregace na pracovním trhu a na snížení rozdílu mezi platy mužů a žen. Česko v další zprávě musí rovněž poskytnout informace o míře zaměstnanosti mužů a žen a o rozdílech v platech za jednotlivé roky.

Výbor v této souvislosti upozorňuje, že podle Evropské komise účast žen na pracovním trhu po porodu klesá. V ČR byl v roce 2017 rozdíl mezi zaměstnaností žen, které mají dítě mladší šesti let a bezdětných žen největší v celé Evropské unii, a sice 48,3 procenta. Také opatření na podporu žen, zvláště pak těch pečujících o malé děti, by měla Česká republika zahrnout do své příští zprávy.

Evropská sociální charta je mezinárodní úmluva o sociálních a hospodářských právech. Československo ji podepsalo v květnu 1992, závazky pak převzala ČR. Na plnění dohlíží ECSR. Tvoří ho 15 členů. Volí je výbor ministrů Rady Evropy, a to na šest let.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.