Reklama
Budova ČNB v Praze. FOTO - Wikimedia commons

ČNB by mohla určovat pravidla pro hypotéky

Česká národní banka (ČNB) by mohla mít zákonnou pravomoc stanovovat podmínky pro získání úvěrů na bydlení. Dosud může dávat bankám pouze doporučení, která ale nejsou právně závazná. Změnu má umožnit novela zákona o ČNB, kterou schválila Sněmovna.

Pro schválení novely hlasovali poslanci ANO, ČSSD, SPD, KSČM a KDU-ČSL, přitom ve středa byla třetím pokusem o její schválení. Debatu o zákonu prodlužovaly rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců především z řad Pirátů a ODS. Předseda ÚV KSČM, místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) je za to při minulém projednávání této normy obvinil z obstrukcí. »Máme tady klasickou parlamentní obstrukci,« prohlásil Filip. S tím souhlasí také člen rozpočtového výboru a zpravodaj tisku Jiří Dolejš (KSČM). »Byly to zbytečné obstrukce, ty věci se mají vyřešit hlasováním, a ne obstruováním,« řekl našemu listu. Připomněl, že nápad na tuto novelu vznikl už v minulém volebním období, nakonec se na ní ale vládní strany nedohodly a předloha tak nebyla projednána.

Vojtěch Filip, první místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok již dříve řekl, že novela vytvoří rámec pro preventivní působení centrální banky. Podle vlády by centrální banka mohla reagovat na případnou realitní bublinu nebo přehřátí trhu s hypotékami, které by mohlo narušit finanční stabilitu. Dosavadní doporučení se podle něj můžou ukázat jako nedostatečná. Opoziční poslanci vyjadřovali obavy, že opatření ztíží dostupnost hypoték.

Běžný člověk na hypotéky nedosáhne

ČNB bude moci vyhlásit podmínky, za jakých budou moci poskytovatelé úvěrů na bydlení poskytnout klientovi hypotéky. Mezi parametry bude patřit celková výše spotřebitelských úvěrů žadatele o hypotéku zajištěných stejnou obytnou nemovitostí v poměru k hodnotě zajištění. Dalším ukazatelem bude poměr výdajů spotřebitele vyplývajících z celkové výše jeho dluhů k jeho příjmům. Třetím ukazatelem bude celková výše dluhů spotřebitele k jeho příjmům.

Vláda vložila do novely opatření, na jehož základě by mohli mladí klienti do 36 let získat k hypotékám snadnější přístup. Zákon však žádné konkrétní limity nestanovuje. Ty bude moci nastavit ČNB. Podle ministerstva financí budou nastaveny tak, že například u ukazatele poměru půjčky vůči hodnotě nemovitosti budou mít mladší lidé hodnotu o 10 procentních bodů vyšší než ostatní. Na návrh rozpočtového výboru upřesnila Sněmovna novelu tak, aby pro dosažení výhodnějších podmínek stačilo, že méně než 36 let bude jen jednomu ze žadatelů, pokud půjde o manžele nebo registrované partnery.

»Je pravda, že ten návrh byl koncipovaný v klidných dobách, protože hrozilo, že bude narůstat ta část nevymahatelných hypoték, a proto banka zvolila tvrdší regulaci. Je to možnost, neznamená to tedy, že banka ty tři ukazatele, které chce regulovat, bude uplatňovat, to záleží na hypotečním trhu,« řekl Dolejš. Pokud někdo argumentuje tím, že tvrdší regulací se zkomplikuje dostupnost k hypotékám, tak hlavní problém není podle Dolejše v tom, jak jsou hypotéky regulované, ale v realitním trhu, který zvedá ceny tak vysoko, že i hypotéky musí být vysoké a běžný člověk na ně nedosáhne.

Zmocnění banky pro mimořádné situace

Novela má také rozšířit možnosti obchodů centrální banky na finančních trzích. Do loňského roku mohla obchodovat pouze na peněžním trhu a jen s úzkým okruhem subjektů. Širší možnosti obchodů i rozšíření okruhu subjektů však loni na jaře vláda předložila poslancům samostatně v souvislosti s nástupem pandemie. Sněmovna ji ale upravila tak, že bude platit jen do konce letošního roku.

Jan Skopeček (ODS) řekl, že tato změna umožní centrální bance nakupovat soukromé dluhopisy a také kvantitativní uvolňování, tedy podle jeho slov tištění peněz. Mikuláš Ferjenčík (Piráti) vyjádřil obavy z politizace centrální banky.

Dolejš jejich obavy nesdílí. Poukázal na to, že zmocnění ČNB k určitým měnovým opatřením již platí. »Praxe ukazuje, že i když jsme prošli těžkým obdobím, tak k ničemu dramatickému nedošlo. Je to v podstatě zmocnění banky pro naprosto mimořádné situace a banka těchto zmocnění ani v tomto období nevyužila, což je svým způsobem také argument, že se banka nechystá k nějakým dramatickým kšeftům, jak někdo naznačuje,« uvedl. Zdůraznil, že smyslem návrhu je předejít selhání finančního trhu. »Rozhodně posláním banky není hrát si na finančním trhu, tato věc je předmětem pravidelného reportování, a kdyby se takto měla chovat, tak by se samozřejmě proti tomu zakročilo,« dodal Dolejš.

Rusnok odmítá, že by ČNB chtěla nově nabyté pravomoci zneužívat. »Mohu veřejnost ujistit, že nově získaných pravomocí jak v oblasti operací na volném trhu, tak v oblasti regulace hypoték ČNB využije vždy pouze v zájmu plnění svého zákonného mandátu, tj. v zájmu zajištění cenové a finanční stability České republiky,« uvedl v tiskové zprávě.

Předloha nyní míří ke schválení do Senátu.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.