Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Sčítání lidu 2021 začíná

O půlnoci začíná po deseti letech sčítání lidu, potrvá do 11. května. V prvních dvou týdnech lidé budou vyplňovat údaje elektronicky. Ti, kteří se nesečtou on-line, pak budou moci od 17. dubna do 11. května vypsat papírový tiskopis.

Podle předsedy Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marka Rojíčka se postup sčítání několikrát důkladně testoval, silná je kybernetická ochrana a data budou uložena v Česku. »Snažili jsme se sčítání koncipovat maximálně šetrně vůči občanům, co se týká množství a citlivosti otázek, i způsobu sečtení,« uvedl Rojíček. Takzvaný rozhodný okamžik, ke kterému se údaje vyplňují, je právě z pátku na sobotu.

Sčítání je povinné. Sečíst se musejí všichni obyvatelé republiky. Těch je kolem 10,7 milionu. Letos se bude vyplňovat zhruba o polovinu méně údajů než při posledním cenzu v roce 2011. Statistici řadu informací získají z registrů.

»Průměrná doba vyplnění je 15 minut. Počítáme, že v průměru připadne deset minut na bytovou část a pět minut na osobu. Záleží na tom, kolik otázek vyplňujete,« upřesnil šéf ČSÚ.

Do elektronického formuláře se lidé přihlásí číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku. Zapsat mohou údaje i za další členy domácnosti, mohou jim také poslat odkaz. Za ty, kteří nemají přístup k internetu, nebo mají z elektronického sčítání obavy, mohou údaje on-line zadat jejich blízcí. Vyplňování se dá přerušit, je možné si data uložit a pokračovat později.

Papír, nebo elektronika?

Elektronicky bude možné formuláře vyplnit a odeslat do 9. dubna. Podle statistiků je on-line sečtení jednodušší. Všechny odpovědi není nutné vypisovat, stačí vybírat z nabídky. Ti, kteří se nesečtou přes internet, pak budou od 17. dubna do 11. května vyplňovat papírové tiskopisy. Ty budou k vyzvednutí na většině pošt, nebo je doručí sčítací komisaři.

Údaje o bytu se zapisují za celou domácnost. Dotazy se týkají výměry bytu, počtu místností či patra. Statistici zjišťují, zda má bydlení plynovou přípojku či kuchyň, nebo kuchyňský kout. V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Uvedení víry a národnosti je nepovinné.

Právě práci či výuku ovlivnila covidová omezení. Žáci a studenti se učí na dálku, lidé pracují často z domova. Podle statistiků by se do kolonek měl zanést obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli uzávěře.

Rojíček podotkl, že distanční výuka je dočasná a děti se do škol vrátí. Práce z domova ale nemusí být jen výjimečná záležitost kvůli epidemii. »Jsme si vědomi toho, že řada lidí úplně neví, jak to bude, do jaké míry budou firmy měnit režim a nechávat lidi na home office systémově, protože zjistily, že je to efektivnější a levnější. Pokud lidé tuší, že to tak více méně bude i po skončení lockdownu, měli by to reflektovat,« řekl šéf ČSÚ.

Ochrana dat

Podle průzkumu plánuje svá data odeslat elektronicky sedm z deseti Čechů a Češek. »Vše procházelo důkladným testováním. Z hlediska kybernetické bezpečnosti jsme kladli mimořádný důraz na uložení dat. Jsou na území ČR v cloudu, který provozuje stát. Přístup je umožněn jen vybraným pracovníkům statistického úřadu,« řekl Rojíček. Podle něj je systém pod »silnou kybernetickou, ale i fyzickou ochranou«. Je nastaven tak, aby případný nápor sčítaných zvládl. Údaje k identifikaci lidí se pak vymažou. Slouží jen ke kontrole, mají bránit duplicitám. Data ČSÚ žádným úřadům nepředá.

Formulář bude na webu www.scitani.cz či v mobilní aplikaci Sčítání21, kterou si bude možné stáhnout. Elektronický dotazník bude vedle češtiny ještě v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpovědí pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či živý chat s operátorem.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.