Reklama

Hasiči varují

Hasiči varují před vypalováním trávy a pálením přírodního odpadu při jarním úklidu zahrad.

Plošné vypalování trávy a porostů sice zakazují tři zákony, přesto požárů, které způsobí, na jaře přibývá. Loni od 1. dubna do 31. května hasiči likvidovali 812 požárů, které se rozšířily od zakládání ohně v přírodě a vypalování trávy. Meziročně jich bylo o zhruba 130 více a proti roku 2018 o téměř 330 více.

»Pro hasiče je jaro obdobím, kdy vyjíždějí k většímu množství požárů v přírodním prostředí. Někdy je to ještě častěji než v létě,« uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená a zdůraznila, že přírodní materiál po úklidu zahrad lze pálit, ale za dodržení vícero podmínek.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Za celý loňský rok hasiči evidují 1934 požárů přírodních porostů, které způsobilo mimo jiné vypalování trávy. Dva lidé při nich zemřeli. Dvě oběti si vyžádaly obdobné požáry i v roce 2019, kdy hasiči vyjeli k 1968 požárům v přírodě.

Plošné vypalování trávy zakazují zákony o požární ochraně, o ochraně přírody a krajiny a o myslivosti. Nicméně po úklidu zahrady je spalovaní trávy či klestí za dodržení stanovených podmínek a pravidel možné. Podle hasičů je mimo jiné nutné, aby hromada klestí byla tak velká, aby shořela v době, kdy je na místě dozor. Místo pro pálení musí být izolováno od hořlavých materiálů a musí být dostatečně daleko od obytných nebo hospodářských objektů. Při náhlém zhoršení počasí nebo silném větru je nutné oheň ihned uhasit a dohlížet na něj musí lidé starší 18 let, připomněli hasiči.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 5 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.