Reklama

Energetický potenciál pražských střech

Střechy rodinných a bytových domů v Praze a okolí mohou poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice nejméně pro 120 000 domácností. Výroba jen z nich by současné dodávky ze všech solárních elektráren v hlavním městě zvýšila dvaadvacetkrát.

Vyplývá to z analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT. Celkem v Praze žije zhruba 600 000 domácností. Pražská energetika uvedla, že na střechách je nyní v metropoli asi 1600 fotovoltaických elektráren.

»Na vhodné střechy obytných domů v hlavním městě a v okresech Praha-západ a Praha-východ lze instalovat 472 až 675 megawattů výkonu, který by dokázal zásobovat elektřinou 120 000 až 170 000 domácností s průměrnou spotřebou. Bilančně to pak vychází, že každá čtvrtá až pátá pražská domácnost může během roku spotřebovávat jen solární energii,« uvedl Jiří Beranovský ze společnosti EkoWATT.

Vypočítaný potenciál se vztahuje pouze na rodinné a bytové domy a nezahrnuje ostatní typy budov, jako jsou kancelářské, průmyslové a veřejné budovy, tj, například budovy státních orgánů nebo škol. Jen rodinné a bytové domy mohou podle studie vyprodukovat přes 482 gigawatthodin (GWh) elektrické energie.

Podle dat Energetického regulačního úřadu dodaly předloni všechny solární elektrárny v Praze v do sítě 21,9 GWh, výroba by tak mohla vzrůst až dvaadvacetkrát. Analýza brala v potaz i omezení, jako je orientace střechy, zastínění nebo neochota vlastníků bytových jednotek ke společné investici.

»Rychlému přechodu na sluneční energii mohou pomoci například hromadné nákupy solárních panelů, městem vyjednané výhodné půjčky pro financování soukromých projektů nebo založení městských energetických komunit. Města mohou pomoci také redukcí administrativy, vytvářením solárních map či stanovením jasných pravidel, za kterých mohou vznikat solární projekty v oblastech s památkovou ochranou,« řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Analýza je součástí Manuálu pro využití lokální energetiky, který zmiňuje příklady ze zahraničních metropolí. Například ve Vídni budou masivně rozšiřovat solární panely na celkem 120 000 metrů čtverečních. Berlín má pak v plánu zajistit instalaci solárních panelů na střechách města s cílem dodat do roku 2050 solární energii, která pokryje přibližně čtvrtinu potřeby města.

Instalovaný výkon solárních elektráren v České republice od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu, nazývaném také solární tunel. V posledních měsících však navzdory dopadům šíření koronaviru roste zájem právě o fotovoltaické instalace na střechy domů a podniků, shodli se už dříve největší prodejci na trhu.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-03-29 11:48
Poručíme větru dešti - to tu už bylo. Otázka je co bude, když by
bylo třeba v lednu měsíc pod mrakem. Nad Evropou.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.