Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Řecko slavilo začátek boje za nezávislost

Salvami z kanónů, historickou vojenskou přehlídkou, stovkami národních vlajek a tisíci modrých a bílých květin slavili v Aténách na Den nezávislosti 200. výročí začátku války za nezávislost.

Oslav se kromě řeckých vládních činitelů účastnili mimo jiné ruský premiér Michail Mišustin, francouzská ministryně obrany Florence Parlyová či britský princ Charles, tedy zástupci zemí, jež začátkem 19. století řeckým povstalcům pomohly vybojovat nezávislost na Osmanské říši.

Kvůli pandemii COVID-19 se vojenská přehlídka konala bez diváků, byla ale přenášena v přímém přenosu. V centru řecké metropole byla omezena doprava, uzavřeno bylo i několik stanic metra a zrušeno bylo několik nahlášených demonstrací.

V březnu roku 1821 skupina řeckých vlastenců zahájila boj proti Osmanské říši, zásadní význam pak měla bitva u Navarina v roce 1827, kdy tehdejší evropské mocnosti porazily osmanské loďstvo. O dva roky později velmoci uznaly řeckou samostatnost.

Uskutečnila se také ceremonie u památníku neznámého vojína, kde řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová či britský princ Charles položili věnce. Následovala vojenská přehlídka, která byla historickým průřezem bojové techniky i uniforem.

V řadě řeckých měst už dříve tento týden zavlály národní vlajky, na ústředním náměstí Syntagma v Aténách, kde se konala vojenská přehlídka, jich vyvěsili 200, na počest 200. výročí. Parky v Aténách zdobí modré a bílé květiny v barvě řecké vlajky, jejíž obraz promítali večer i na budovu aténské radnice. Modrobíle se rozsvítily i aténské fontány.

Slaví se po celém Řecku a oslavy budou pokračovat v různé formě celý rok. Dopoledne také odstartoval z aténského letiště speciální letoun, který hodinu a půl létal nad Peloponéským poloostrovem, aby ve vzduchu vytvořil číslici 200. Právě na Peloponésu řecká válka za nezávislost začala. Tento zvláštní let měl číslo A3 1821.

Oslavy ráno v 6:21 místního času začaly symbolicky salvou 21 střel z děl na nejvyšším kopci Atén.

Zdravice ke 200. výročí poslala řecké vládě řada šéfů států a vlád, včetně amerického prezidenta Joea Bidena, českého prezidenta Miloše Zemana či francouzské hlavy státu Emmanuela Macrona, který se měl oslav v Řecku účastnit osobně, cestu ale zrušil kvůli zhoršené koronavirové situaci ve Francii.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-03-27 16:03
Dobro došli.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.