Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Soud rozdal tresty manažerům i úředníkům

Soud rozdal peněžité tresty třem manažerům pražské firmy Techniserv a dvěma úředníkům z České obchodní inspekce (ČOI) a ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Uznal je vinnými z toho, že ovlivnili zadání veřejných zakázek malého rozsahu ve prospěch Techniservu. Nejpřísnější trest – 432 000 korun - dostal Michael Hrbata, který v minulosti působil jako poslanec za ODS a také jako náměstek někdejšího ministra obrany Alexandra Vondry. Podle nepravomocného verdiktu podplatil úředníka ČOI.

Techniserv se zaměřuje zejména na slaboproudé, bezpečnostní a IT technologie. Kauza se týká tří zakázek ohledně síťové infrastruktury ČOI a zakázky na stavební práce pro MMR z let 2015 a 2016. Soud dospěl k závěru, že představitelé Techniservu Hrbata, Tomáš Dostál a Roman Šmíd nezákonně zajistili, aby jejich společnost zmíněné zakázky získala. Další obžalovaní - Miroslav Burda z ČOI a Marta Reichlová z MMR - pak podle rozsudku zařídili, aby měli manažeři Techniservu přístup k parametrům některých zakázek měsíce před jejich uveřejněním.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 10 Libor Holý konstatoval, že obžalovaní úředníci se hájili »celkem logicky« - tedy tím, že sami nebyli schopni posoudit technické náležitosti zakázek, a proto se obrátili na Techniserv s žádostí o odbornou pomoc. »To není v rozporu se zákonem. Zjednání výhody při zadání veřejné zakázky však spočívá v tom, že předběžná konzultace ze strany České obchodní inspekce i ministerstva pro místní rozvoj byly vedeny netransparentně. Aby byly stanoveny rovné podmínky následným dodavatelům, mělo být jednání nastaveno tak, aby k němu měli přístup případní budoucí soutěžitelé,« uvedl.

Při stanovení trestů přihlédl soud jak k dosavadní bezúhonnosti všech obžalovaných, tak k tomu, že jejich jednáním nevznikla žádná škoda.

Soud o věci rozhodoval podruhé. Napoprvé většinu obžalovaných osvobodil, pouze Hrbatovi uložil za podplacení Burdy peněžitý trest 150 000 korun. Tento verdikt však následně zrušil odvolací senát a soud se nyní musel řídit jeho právním názorem.

Obžalovaní vinu odmítají. Ohledně podání odvolání si všichni účastníci řízení ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Podle dřívějšího vyjádření Hrbaty vycházela policie z informací od zaměstnance Techniservu, který se chtěl jemu a Dostálovi pomstít.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 16 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-03-27 15:58
Hm. Hrbata, typický pravičák. A kdy dojde na zakázky většího
rozsahu, aby "své" dostala i TOP09 a ostatní?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.