Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

V dalších 3 ohniscích ptačí chřipky je 11.000 kachen

Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V ČR je tak 23 ohnisek chřipky. V chovu v obci Slibovice na Nymbursku ve Středočeském kraji je 8000 kachen, ve dvou chovech v obcích Kosičky a Luková na Královéhradecku je více než 3000 kachen. Utratí je v příštím týdnu.

"U chovu ve Slibovicích informoval chovatel krajskou veterinární správu o výrazném poklesu snášky a také úhynu kachen. Vzorky byly proto odeslány do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha, kde vyšetření potvrdilo aviární influenzu (ptačí chřipku)," uvedl mluvčí.

Ve dvou chovech v Královéhradeckém kraji pak zjistili chřipku poté, co tam veterináři provedli výtěry v rámci monitoringu chovů zasažené společnosti. Už v tomto týdnu vybili více než 55.000 kusů ptáků právě od společnosti Perena v jiných pěti zasažených chovech.

"Okolo všech nových ohnisek budou vytyčena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření," uvedl mluvčí. Veterináři také potvrdili ohnisko chřipky v malochovu drůbeže v obci Vysoké Veselí na Jičínsku.

Na farmě společnosti Perena ve Vápně ve čtvrtek skončila likvidace chovu 2800 kachen nakažených ptačí chřipkou. Nákaza ptačí chřipkou H5N8 byla zjištěna v pěti chovech společnosti Perena. Od pondělí do středy museli hasiči v Dobřenicích, Novém Bydžově - Zábědově a Chudonicích na Královéhradecku utratit asi 50.000 kachen.

Kromě chovu ve Vápně byl dnes stejným způsobem zlikvidován další chov firmy Perena ve Vinici na Nymbursku. Tam bylo utraceno asi 2900 kachen a zničeno zhruba 3800 vajec. Podle chovatelů můžou následovat výpadky na trhu s českými kachnami, nemuselo by jich být dost na letošní svátek svatého Martina či na Vánoce, kdy si je lidé kupují místo dražších a nedostatkových hus.

Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se přitom předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.