Reklama

»Hrdinské skutky a strádání« kolaboranta Salma

K blábolivým zprávám serveru Extra.cz o jakýchsi nedoložených »hrdinských skutcích a strádání« rájeckého pána Huga Salm-Reifferscheidta, bývalého starohraběte a knížete (Altgraf und Fürst), je možno dodat toto:

Majitel panství Rájec, velkostatkář kníže Salm, a majitel šamotové továrny, jejíž jeden ředitel, Adalbert Augustin, byl stíhán pro velezradu ČSR vojenským prokurátorem, a druhý ředitel Zahn byl odsouzen za germanizaci a vyhrožování Čechům na Mírov, za okupace nikdy nestrádal, ani jeho rodina. Z tzv. vnucené správy (Zwangsverhaltung) dostával až 200 tisíc protektorátních korun – podle komisařů vyšetřovací komise Rájce.

Jeho manželka, kněžna Leopoldine, měla nárok za dekoraci Mutterkreuz za čtyři německé děti, na přednostní říšské příděly obuvi, šatstva a otopu a rovněž na zvláštní říšské půjčky v říšských a protektorátních bankách, podle předpisů pro »Ehrenkreuz der Deutschen Mutter«, což byl oficiální název dekorace Mutterkreuzu.

Lze-li označit nějaký skutek rájeckého pána za »hrdinský«, pak to zajisté bylo věnování veledaru 40 tisíc protektorátních korun na winterhilfe wehrmachtu – podle komisařů Rájce. Ovšem ne za hrdinský ve smyslu pro ČSR, ale pro wehrmacht. Za takový obnos bylo v protektorátu možno koupit malý grunt...

Takže v době, kdy čeští občané strádali, a rájecký velkostatek knížete jim za okupace zarazil veškeré podpory pro české děti (rezoluce závodních rad Salmových podniků), rájecká rodina pana Salma nestrádala ani zlomkem toho, co museli vytrpět Češi.

Navíc roku 1944 rodina Salmů pořádala honosnou svatbu na zámku za účasti nacistů, spojeneckého vojáka wehrmachtu, důstojníka Allgemeine SS, nacisty hraběte Dubskyho, dcery Idy s důstojníkem Schoellerem ze 6. regimentu kozáků ROA wehrmachtu, z rodiny vysokého nacisty odsouzeného v Rakousku po osvobození za nacismus a vyznamenaného nacistickými a fašistickými dekoracemi.

Sborník Muzea Blansko 2014 s originálními fotografiemi svatby to jasně dokládá a ještě žije jedna svědkyně svatby.

Jestli toto mají být »hrdinské skutky«, pak jsme obnovili protektorát v plném lesku. A jestli toto má být stéblo pro udělení čs. občanství a restituci rodině pana knížete, pak jsme zbořili právní řád a spravedlnost ČSR a nástupníka ČR.

Jiří JAROŠ NICKELLI, Společnost Ludvíka Svobody, Brno


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 52 hlasů.

Jiří JAROŠ NICKELLI

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-04-01 00:15
Jistě by postačil "návrat" majetku. A samozřejmě omluva. :P
hajek.jiri51
2021-03-31 03:06
Inu dnes už je skoro jisté, že za protektorátu nejvíce trpěli
Němci. Tak kdy už jim konečně zaplatíme ty reparace?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.