Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Rusko zhodnotilo aktuální vývoj na Donbasu

Moskva se obává, že tzv. mírový proces na Ukrajině skončil ve slepé uličce, a to pochopitelně vinou Kyjeva, který je také zodpovědný za nejnovější eskalaci napětí mezi jednotkami ukrajinské armády a proruských povstalců na Donbasu na východě země.

Vyplývá to z vyjádření mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina. Prozápadní a fašizující Kyjev, nadále bez jakékoli i jen špetky sebekritiky, naopak klade vinu za situaci logicky na Rusko.

»Vypadá to špatně. Za prezidenta Volodymyra Zelenského se nepodařilo pohnout kupředu ani o píď při naplňování minských mírových dohod a následných úmluv dosažených (na předloňské schůzce lídrů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny) v Paříži. Navíc nyní pozorujeme zostřování napětí na frontové linii. Fakticky jsou tak ničeny dříve dosažené skromné úspěchy,« popsal situaci realisticky Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ruskému listu Argumenty i fakty.

Dmitrij Peskov. FOTO - Wikimedia commons

Zelenskyj odmítá dialog

Vinu za to podle Peskova nese ukrajinský prezident, který naprosto odmítá myšlenku dialogu s povstalci. »Jak lze urovnat konflikt, pokud jedna strana nechce hovořit s druhou?« ptá se správně Peskov. Problém totiž je, že legitimní práva ruskojazyčené menšiny na Donbasu jsou Kyjevem ostentativně odmítána a ukrajinský režím naopak ostřeluje území Doněcké lidové republiky (DLR) a Luhanské lidové republiky (LLR), přičemž systematicky ohrožuje i tamní civilisty.

Kyjev odmítá uznávat zástupce povstalců, které pokládá jen za loutky Moskvy, a proto chce vyjednávat přímo s Ruskem. To ale stále popírá, že by bylo stranou v konfliktu. Sám Zelenskyj přímo jednal s Putinem pouze na vzpomínaném summitu v Paříži v prosinci 2019, ale průlomu se tehdy dosáhnout nepodařilo.

Od uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015 intenzita bojů v Donbasu prudce poklesla, ale s politickým urovnáním konfliktu se postoupit nepodařilo. Od Nového roku stoupá počet přestřelek na frontě, které si letos vyžádaly životy 19 útočících ukrajinských žoldáků, včetně čtyř zabitých minulý pátek.

Summit? Alibismus

Zelenskyj vyzval tento měsíc k uspořádání nové vrcholné schůzky v »normandském formátu«, tedy za účasti vrcholných představitelů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny, aby se pokusili zmírnit napětí. Moskva už ale dala najevo, že myšlenku svolání takového summitu pokládá za předčasnou. »Napětí stoupá a nikdo nevidí důvod se sejít na nejvyšší úrovni,« řekl Peskov v interview.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory povstalců, připomněla ČTK, Moskva to popírá. Konflikt v Donbasu, který propukl na jaře 2014 po Západem podporovaném svržení a útěku proruského prezidenta Viktora Janukovyče z Kyjeva a po ruské záchraně Krymu, si dosud vyžádal více než 13 000 mrtvých…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 25 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-04-01 22:12
Režim banderovských pučistů nemá žádnou legitimitu. Každý
ukrajinský demokrat má právo klást mu odpor.
o.motl
2021-03-31 17:57
Zbraně a střelivo kupují v army shopu na Rudém náměstí a tanky
T-72B3, které má ve výzbroji jenom ruská armáda, tam nechali vojáci
pravidelných ruských jednotek, kteří tam s nimi byli na dovolené.
donald.kaczerowski
2021-03-31 17:08
Ruská záchrana Krymu? No Janouchu...
tomasklima162
2021-03-31 12:17
Prostě zázrak. To se takhle jednou podívali k lesíčku a zničeno nic
tam stál nový tank Armata s municí a vycvičenou posádkou. Stačilo jen
říct Abraka Dabra.
jarprchal43
2021-03-31 11:55
Když Moskva popírá vojenskou podporu povstalců, měla by vysvětlit,
kde berou tolik let zbraně a střelivo.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.